Атанас Зафиров: „Хазартната зависимост е въпрос на сигурност – и държавата трябва да действа“

Между институционална среща се откри днес от заместник министър-председателя Атанас Зафиров, с участието на всички ключови институции, от които зависи реалната промяна.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
„Хазартът вече не се случва само в залите. Той е в телефона, в игрите, в социалните мрежи. И зад тази фасада стои добре организирана система, която се стреми да създава зависимост – особено сред младите хора“, подчерта Зафиров.
В срещата участваха д-р Цветеслава Гълъбова – директор на ДПБ „Св. Иван Рилски“, социалният антрополог Харалан Александров, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, представители на Министерството на младежта и спорта, експерти по киберсигурност, Националната агенция за приходите, ГДБОП, депутати, както и специалисти от образователната и здравната система.
Българската държава трябва да предприеме конкретни действия за справяне с хазартната зависимост и нелегалния онлайн хазарт, разглеждайки проблема като част от съвременната политика по сигурност.
„Много от тези игри се случват в сивата или направо в тъмната зона на интернет – без контрол, без правила, без защита“, подчерта Зафиров.
По време на дискусията се обсъдиха се конкретни мерки – от законодателни промени и по-строг дигитален контрол до национални програми за превенция, образователни кампании и достъпна психологическа подкрепа за засегнатите и техните семейства. Зафиров настоя за координация и ясно разпределение на отговорностите между институциите.
„Трябва да изградим система, която не просто реагира, когато е късно, а действа превантивно – открива риска рано, ограничава достъпа и подкрепя семействата, преди да се стигне до срив“, посочи той.
Зафиров припомни, че от 1 януари 2026 г. ще поеме председателството на Дунавската стратегия и ще ръководи политиката по сигурността в рамките ѝ, България има възможност да зададе тон по теми, които дълго са оставали извън светлината на прожекторите.
Хазартна зависимост
Патологичното разстройство свързано с хазарт се характеризира с неконтролирани залагания, извън всякаква граница на социално-приемливата или за забавление активност. От нея се разиват сериозни последици за личността и за живота на залагащия. Хората, които страдат от хазартна зависимост може да загубят всичките си спестявания, може да се въвлекат в престъпления (кражби, подправяне на чекове, злоупотреби свързани с пари), за да си набавят нужните суми пари за техния „навик”. Много значими взаимоотношения и работата могат да бъдат загубени от пристрастените към хазарта.
Хазартната зависимост е пример за процес или поведенческа зависимост, която се различава от зависимостите, свързани с вещества като тютюн, алкохол, храна, наркотици. При поведенческата зависимост „вълната”, „надрусването” идва от серия от действия, постъпки, които са свързани с поведението. При хазартната зависимост еуфорията идва от социалната атмосфера или групата, която се събира в казиното, бинго-залата или трасето за състезания, а също така вълнението идва от поемането на рискове.
Хората с хазартна зависимост могат да се ангажират с различни типове хазартни игри или активности. Най-разпространени са „игрите на късмета или щастието” в казината – слот-машинки, рулетка, карти. Много от тези игри са достъпни сега в Интернет – пространството, като главната разлика е, че не се използват чипове или банкноти, а кредитни карти. Други хазартни игри са държавната лотария, конни или кучешки надбягвания, бинго. Хората могат да залагат за футболни или баскетболни мачове, или дори за резултата от дадени избори.