Липсата на медицински стандарт при упойки в зъболекарски клиники поставя под въпрос сигурността на пациентите

Шестгодишно момче почина в дентална клиника в Пловдив след процедура под пълна упойка, продължила около четири часа. Случаят предизвика силна обществена реакция и повдигна сериозни въпроси относно правилата и безопасността при провеждане на операции под анестезия в извънболнични условия.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
На този етап Регионалната здравна инспекция (РЗИ) не открива категорични данни за лекарска грешка. Все още се очакват окончателните резултати от разследването и съдебно-медицинската експертиза, но трагедията отново насочи вниманието към законовите и медицински пропуски в системата.
Д-р Мария Петрова: Липсата на регламент създава риск за всички
В предаването „Социална мрежа“ по NOVA NEWS адвокат и експерт по медицинско право д-р Мария Петрова коментира случая, като подчерта сериозността на проблема с липсата на ясен медицински стандарт за работа с анестезия в денталните практики.
„Такъв трагичен случай е ясен сигнал, че обществото ни не си е взело урок от смъртта на Алек преди няколко години – също дете, починало след упойка. Не можем веднага да сочим лекарите с пръст. В такива случаи задължително трябва да се включи Изпълнителна агенция ‘Медицински надзор’, която да направи цялостна проверка“, коментира д-р Петрова.
Тя посочи, че липсата на ясен стандарт води до практики, при които дентални клиники използват така наречените „приходящи анестезиолози“ – специалисти, които не са постоянно нает персонал и често работят на повикване за конкретни случаи. „Това създава илюзията, че щом нещо не е изрично забранено, то е разрешено. А това е изключително опасно“, подчерта още тя.
Какви са изискванията за упойка в извънболнични условия?
По действащата нормативна база в България, поставянето на пълна упойка трябва да се извършва при строго определени условия – наличие на оборудвана операционна зала, реанимационен екип и възможност за незабавно прехвърляне на пациента в болнично заведение при усложнение. Въпреки това, липсата на унифициран медицински стандарт за денталните клиники позволява сиви зони в интерпретацията на закона.
Необходимост от законодателна намеса и ясен контрол
Трагичният случай в Пловдив поставя остро необходимостта от актуализиране на законодателството, въвеждане на задължителен медицински стандарт и ефективен контрол от страна на здравните институции. Според специалистите, това е единственият начин да се гарантира сигурността на пациентите – особено на най-малките.
Предстои общественият дебат по темата да продължи, а резултатите от проверките в клиниката ще бъдат ключови за бъдещите действия на институциите.