Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
06.11.2024

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бизнес > Бизнесът настоява за спешни мерки за овладяване на бюджетния дефицит

Бизнесът настоява за спешни мерки за овладяване на бюджетния дефицит

Бюджетният дефицит на България продължава да расте и водещите представители на бизнеса алармират за необходимостта от спешни мерки за стабилизиране на икономическата ситуация. В студиото на „Здравей, България” председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Васил Велев, коментира тревожните тенденции и възможните решения за справяне с дупката в бюджета, която към момента се оценява на около 18 милиарда лева или 9% от БВП на страната.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Проблемът с бюджетния дефицит

Велев отбеляза, че ако не се предприемат незабавни и решителни действия за овладяване на ситуацията, бюджетният дефицит може да продължи да се задълбочава. „Ако не се промени траекторията, по която се движим – без предизборни подаръци и популизми, занапред се очертава бюджетният дефицит да е около 18 млрд. лв. Това е 9% от БВП”, подчерта експертът.

Тревогата на бизнеса е основно насочена към липсата на инвестиции и неефективното използване на заеми. „Инвестиции няма. Взимаме заеми и ги харчим за заплати, пенсии и издръжка на администрацията”, допълни Велев, като подчерта, че текущото разходване на средства е неустойчиво в дългосрочен план.

Администрацията – фактор за тежест върху бюджета

Един от основните проблеми, който АИКБ посочва, е прекомерно нарасналата администрация в страната. „Населението намалява, а броят на чиновниците, които трябва да го обслужват, расте”, коментира Велев. Той изтъква, че въпреки намаляващото население, разходите за държавни служители продължават да се увеличават, което допълнително натоварва бюджета.

Според бизнес сектора, една от възможните мерки за справяне с проблема е съкращаване на излишната администрация и въвеждане на по-ефективни и оптимизирани процеси в държавната служба. Възможни са и по-радикални решения като замразяване на заплатите в публичния сектор, за да се облекчи фискалната тежест върху държавата.

Необходими реформи

За да се преодолее кризата, Велев подчертава нуждата от реформи, които да включват ограничаване на разходите и насърчаване на инвестициите. Според него правителството трябва да се фокусира върху политики, които ще доведат до растеж и устойчивост на икономиката, вместо да разчита на заеми и временни решения. „Трябва да се намалят разходите за публичния сектор и да се стимулира частната инициатива и инвестиции”, заяви той.

Възможни последствия

Ако тези мерки не бъдат предприети своевременно, бизнесът прогнозира сериозни проблеми за икономиката, включително риска от масови съкращения и замразяване на заплатите в държавния сектор. Това би могло да доведе до социални напрежения и влошаване на икономическите условия в страната.

Заключението на АИКБ е ясно – необходима е промяна в курса, за да се избегнат тежки икономически последици и да се създадат условия за устойчиво развитие на България в дългосрочен план.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x