Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
09.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бургас > Близо 100 студенти от цялата страна се включиха в научна конференция за бъдещето на здравните грижи в Бургас (снимки)

Близо 100 студенти от цялата страна се включиха в научна конференция за бъдещето на здравните грижи в Бургас (снимки)

Осмата студентска научна конференция на тема „Здравните грижи днес и утре – превенция, грижа и устойчиво здраве“ събра на 21 май в Бургас студенти, преподаватели и млади медицински специалисти от цялата страна. Форумът се проведе в новата детска болница Света Анастасия, превърнала се в символичен мост между академичното образование и реалната медицинска практика. В свят, в който здравната система често скърца като ръждясала носилка в коридор на спешно отделение, подобни инициативи поне дават сигнал, че все още има хора, които не са се отказали да лекуват не само болести, но и системата.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Организатори на научния форум бяха Факултетът по обществено здраве и здравни грижи и Медицинският колеж към Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, съвместно с лечебното заведение. В конференцията се включиха студенти от водещи университети в София, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Варна и Бургас.

За първи път в историята на форума участниците достигнаха близо 100 души. Според ректора на университета проф. Сотир Сотиров това е ясен знак, че интересът към конференцията расте с всяка година.

„Изключително много благодаря на организаторите на този форум. Той постепенно се утвърждава като национална платформа за млади специалисти. Не е тайна, че в момента най-голямата част от липсващите здравни специалисти са точно от направленията обществено здраве и здравни грижи“, заяви проф. Сотиров. Той подчерта и значението на партньорството с новата детска болница, като изрази надежда голяма част от бъдещите медицински кадри да намерят реализация именно в Бургас. Рядък момент, в който думите „кадрова криза“ не звучаха като чиновническо заклинание, а като признание за една система, която години наред гони медицинските си сестри към терминал 2.

Общо 96 участници представиха 63 научни доклада. Презентациите се излъчваха едновременно в три различни зали на високотехнологичната болница, а част от участниците се включиха онлайн. Студентите от Бургаския държавен университет имаха водещо участие с разработки, посветени на съвременните предизвикателства в здравния сектор, превенцията, качеството на грижите и иновативните подходи в обучението на бъдещите медицински специалисти.

След оспорвана конкуренция научното жури отличи най-добрите разработки. Първото място бе присъдено на Мариела Къцова. Второто място си поделиха Николай Онцов и екипът Севилай Джагадир, Хабиш Мурадова и Хаджер Узун. На трето място бяха класирани Никол Рунева и екипът Фейджан Дурмуш, Зейнебнур Хасанова и Наталия Морозова.

Заместник-кметът на Бургас Михаил Ненов също приветства участниците и акцентира върху значението на превенцията в здравеопазването.

„Много се радвам, че днес в Детската болница на Бургас има студенти от цялата страна. Впечатлен съм от програмата на конференцията и съм силно обнадежден от темите на докладите. Много от тях са посветени на най-важното нещо – превенцията. Тя е първата стъпка към едно по-отговорно утре“, коментира той.

Председателят на организационния комитет и зам.-ректор по наука, проектна дейност и иновации доц. д-р Светлана Желева отбеляза, че форумът може да бъде първата крачка към бъдеща научна кариера за много от участниците.

Според декана на Факултета по обществено здраве и здравни грижи доц. Варвара Панчева конференцията е „живата връзка между академичното образование, младежката енергия и реалната медицинска практика“. Тя благодари на преподавателите и студентите за активната работа по организацията на събитието, което вече се утвърждава като значима академична инициатива.

Като символичен жест към традициите в сестринството, участниците бяха посрещнати от студентка, превъплътила се във Флоранс Найтингейл – жената, поставила основите на модерните сестрински грижи. Малко театър, малко история и много надежда, че зад медицинските термини, статистиките и хроничния недостиг на кадри все пак стоят хора, които още вярват, че здравеопазването не трябва да бъде просто счетоводен баланс с бели престилки.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.