България изостава с изпълнението на европейската директива за минимални заплати, рискува санкции от ЕС
България изостава с прилагането на европейската директива за адекватни минимални заплати, която трябва да бъде изпълнена до 15 ноември 2024 г., за да се избегнат евентуални санкции от Европейската комисия. Един от основните аспекти на директивата е покритието с колективни трудови договори, което трябва да обхваща 80% от работещите. В момента този процент в България е значително по-нисък – между 25% и 28%, според данни на КНСБ.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
По информация на „Евростат“, минималната заплата в България е най-ниската в ЕС – 477 евро на месец, като след нас са Унгария, Латвия и Румъния с до 750 евро. В същото време в държави като Люксембург минималната заплата надвишава 2000 евро месечно. Според Пламен Димитров от КНСБ, колективните трудови договори водят до по-високи заплати с около 14-15% и намаляват неравенствата в доходите.
Министърът на труда Ивайло Иванов посочва, че в България минималната заплата е свързана със средната, като тя представлява 50% от нея. Въпреки това, предстои още много работа по изпълнение на останалите изисквания на директивата, за да се гарантира по-справедливо заплащане в страната.
- 2025 г. Здравната каса ще може да плаща повече за помощни средства след рак на гърдата
- Държим челно място в ЕС по смъртни случаи на пътя
- Бомба! Рамадан Аталай се оказа в основата на раздора в ДПС
- Тристранката ще заседава за размера на минималната заплата от 1 януари 2025 г.
- Димитър Николов от Камено: „За да оцелеем в бурята ни е нужно стабилно и работещо правителство“/снимки и видео/
- Община Бургас поставя заслони на междуселищни спирки