България и Румъния пред пълноправно членство в Шенген през 2025 г.
Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) отправи призив към Съвета на Европейския съюз (ЕС) да определи окончателна дата за премахване на граничния контрол между България, Румъния и останалите държави членки на Шенген до края на 2024 г. Очаква се решението да бъде взето на заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 12 декември, като при положителен резултат България и Румъния ще станат пълноправни членове на Шенген от 1 януари 2025 г.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Икономически и екологични последици от частичното членство
ЕИСК подчертава, че пълното включване в Шенген е от решаващо значение за икономическия успех на ЕС. Според Комитета, частичното участие на България и Румъния води до сериозни икономически и екологични загуби. Проучване на Българската академия на науките изчислява, че България губи над 834 милиона евро годишно поради ограниченията в граничния контрол, като разходите обхващат увеличени логистични разходи, по-високи цени за потребителите и екологични щети.
В Румъния, загубите за транспортните оператори възлизат на 90 милиона евро годишно, а годишните пропуснати приходи достигат 2,32 милиарда евро. Освен това, продължаващите гранични проверки водят до генерирането на 46 000 тона въглеродни емисии годишно, което е еквивалентно на годишното потребление на електрическа енергия на около 28 000 домакинства.
Политическо и икономическо значение на Шенген
ЕИСК предупреждава, че забавянето на пълната интеграция на България и Румъния в Шенген може да подкопае доверието в европейските институции и да засили евроскептицизма. Граничните проверки ограничават свободното движение на хора, стоки и капитали, като възпрепятстват трансграничната трудова мобилност, туризма и инвестициите, а това задълбочава икономическите различия в рамките на ЕС.
Мария Минчева, докладчик на ЕИСК, изрази надежда за положително решение на заседанието на 12 декември: „Очакваме с нетърпение положително и окончателно решение.“
Призив за действие
ЕИСК настоятелно призовава Съвета на ЕС да вземе решение в подкрепа на свободното движение в рамките на единния пазар, като изтъква, че всяко забавяне на премахването на граничните проверки влияе негативно върху конкурентоспособността и устойчивостта на икономиката на ЕС. Решението на Съвета може да открие нова ера на пълна интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство.
- Пожар се разгоря в известно заведение в Студенски град !
- Първо заседаване на Съветът за съвместно управление !
- Ще се задържи ли и днес, слънчевото време ?
- Първи заложници на “Хамас” освободени след влизането в сила на примирието в Газа
- България ускорява подготовката за въвеждане на еврото: модернизация на митническите системи