България предприема мерки за сигурност след ескалацията на напрежението в Близкия изток
След ново изостряне на конфликта в Близкия изток и ракетните атаки срещу Израел, българският министър-председател Димитър Главчев свика извънредно заседание на Съвета по сигурност към Министерския съвет. На срещата, проведена в сряда вечерта, участваха ръководителите на службите за сигурност, както и представители на парламентарните групи и президентството.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Министерството на външните работи и вътрешните служби представиха мерки за сигурност във връзка с потенциални заплахи. Главчев заяви, че въпреки липсата на непосредствени рискове за България, са набелязани стъпки за реагиране при евентуална ескалация. Освен това, страната ни адекватно е реагирала на евакуацията на български граждани от Ливан. Според премиера, благодарение на предварителна информация от български и чуждестранни служби, самолетът на българското правителство е успял да излети преди началото на военните действия.
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков информира, че към момента няма данни за заплаха за България, но от снощи са взети превантивни мерки за сигурност на ключови места в София, включително израелското посолство. Засилен е контролът на обекти, свързани с дипломатическите мисии, и на места с обществени събития.
Премиерът Главчев призова България да изрази позиция в подкрепа на деескалацията на конфликта в Близкия изток, следвайки общоевропейската линия. Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова също заяви, че страната ни е силно обезпокоена от влошаващата се ситуация в региона и призова за намаляване на напрежението.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов предупреди, че е възможно ескалацията на конфликта да доведе до пълномащабна война, което може да увеличи бежанските потоци и да засили риска от терористични действия в Европа. Според него, България трябва да бъде подготвена за най-лошия сценарий и да предприеме мерки за защита на националната сигурност.
Още 25 български граждани в Ливан са поискали евакуация, като Министерството на външните работи търси варианти за тяхното извеждане, включително чрез координация с партньорски държави. Посолствата на България в региона остават отворени и продължават да оказват подкрепа на сънародниците ни.
- България подготвя хуманитарна помощ за Босна и Херцеговина след унищожителни наводнения
- Пореден сигнал за замърсяване на река Струма в района на Перник
- Минималната заплата ще се увеличи автоматично от 1 януари 2025 г., без риск от замразяване
- Ливан отлага началото на учебната година заради ескалацията на конфликта с Израел
- Председателят на ДПС Делян Пеевски призовава премиера за спешна помощ към Босна и Херцеговина след бедствие