България се е стопила с 2,5 млн. души за 20 години
Населението на България е намаляло с около 2,5 милиона души от началото на 90-те години на 20-ти век, което е резултат от комплексни демографски и социални фактори. Спадът в раждаемостта, застаряването на населението и масовата емиграция, особено между 2012 и 2019 г., са основните причини за тази тенденция. Според доклад на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет, броят на населението е спаднал от 7,8 милиона на 6,4 милиона през 2023 година.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика, подчертава, че демографската криза трябва да бъде приоритет не само за България, но и за Европейския съюз. „Още от 1985 г. страната е с отрицателен прираст,“ отбелязва тя, като добавя, че намаляването на населението и на работната сила води до сериозни икономически последици.
Доц. Косьо Стойчев от Софийския университет също коментира, че страната ще преживее значителен демографски преход през следващите 10-15 години. Това ще повлияе на способността на България да се възползва от индустриални релокации и икономически промени в рамките на Европейския съюз. Според Стойчев, България би могла да разработи система, подобна на „зелена карта“, за да привлече висококвалифицирани специалисти, които да подкрепят икономическото развитие на страната.
С демографски проблеми като спад на раждаемостта, висока смъртност и значителна миграция, България е изправена пред сериозни предизвикателства. Страната трябва да предприеме активни мерки за преодоляване на тези проблеми, като привличане на квалифицирани специалисти и реформиране на икономическата и социалната политика.
- Антична статуя е намерена край контейнер за смет в Солун
- НАП констатира над 1 милион лева загуби от началото на година
- Хванати са деца за кражба на пари от енорийски храм
- На фокус в разговора между Росен Желязков и председателя на ЕК: Важността да се получат парите за националният план за възстановяване
- ЕС с коментар за приложението Tik Tok, носещо сериозен риск от пристрастяване у младите