България ще печели над 1,6 милиарда лева годишно от влизането в Шенген, показва проучване на БАН
България ще извлече икономически ползи от над 1,6 милиарда лева годишно при влизането си в Шенген по суша, сочат изчисления на Българската академия на науките (БАН). Най-голямото подобрение ще бъде в сферата на тежкотоварния автомобилен транспорт, като ползите за товарния трафик и производителите ще възлизат на 845 милиона лева годишно. Това ще доведе до значителни спестявания на разходи за бизнесите, които осъществяват търговия с чужбина, и ще оптимизира преминаването през сухопътните граници с Румъния и Гърция.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Проф. Даниела Бобева, част от екипа на БАН, подчерта, че само за 2023 година са регистрирани близо 2 милиона пътувания на българи към Гърция, както и 1,1 милиона гръцки граждани, посетили България. Това показва, че не само туристическият, но и бизнес трафикът е в значителен ръст, като положението е сходно и за границата с Румъния.
Освен икономическите ползи, България ще има и екологични предимства. Присъединяването към Шенген ще доведе до намаляване на времето за изчакване на границите с повече от 240 000 дни, което ще спомогне за икономия на 42 000 тона въглеродни емисии годишно. Според проучването, вредните СО2 емисии, генерирани от изчакванията на границата с Румъния, възлизат на 46 162 тона годишно.
Не на последно място, фискалните ползи от присъединяването към Шенген се изчисляват на около 138 милиона лева, които ще постъпят в държавния бюджет.
Тези изчисления подкрепят важността на успешното членство на България в Шенген и потвърдиха, че страната ще има многократни икономически и екологични ползи от свободното движение в ЕС.