Велико Търново под вода: Обявиха бедствено положение след поройните дъждове, река Янтра преля
Бедствено положение беше обявено в Велико Търново и общината след проливните валежи, които предизвикаха сериозни наводнения и покачване на нивото на река Янтра над критичните стойности. Кметът Даниел Панов съобщи, че ситуацията остава изключително тежка, а водните маси от областите Габрово и Дряново продължават да се вливат в реката.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

По последни данни нивото на Янтра във Велико Търново е достигнало 6,93 метра при критична граница от 6 метра. Реката вече е излязла от коритото си край Южния пътен възел, а част от основните пътни артерии в района са затворени за движение.
Наводнени квартали и евакуации
Най-сериозно засегнати са квартал „Асенов“, улица „Крайбрежна“, както и град Дебелец и селата Пушево, Леденик, Пчелище, Присово и Килифарево. Наводнени са къщи, приземни етажи, дворове и улици, а на места са отнесени асфалтови настилки и автомобили.
Към момента са евакуирани жители от квартал „Света гора“, Пушево и Дебелец. Част от хората са настанени в кризисни центрове, а общината е осигурила допълнителни места за евакуация при необходимост.
„Има бедстващи хора и сериозни материални щети. В някои райони положението е критично“, заяви кметът Даниел Панов в телевизионно интервю.
Военни, полиция и пожарна в готовност
В спасителните действия участват екипи на полицията, пожарната и курсанти от Национален военен университет „Васил Левски“, които помагат при евакуацията и разчистването на засегнатите райони.
Областният управител Мартин Богомилов съобщи, че поражения има и в общините Горна Оряховица и Лясковец. Проблеми са възникнали и около мостовете при селата Първомайци и Драганово, където са се натрупали огромни количества дървесина и отпадъци.
Властите са задействали системата BG-Alert и предупреждават жителите на ниските части на града да бъдат в готовност за евакуация. Хората са призовани да преместят автомобилите си далеч от речното корито и да избягват пътувания в района.
Дъжд като за месец за по-малко от час
По информация на общината над 80 литра на квадратен метър дъжд са паднали само за около 40 минути – количество, сравнимо с месечната норма за валежи.
„Подобно наводнение не е имало от 2014 година. Тогава валя с часове, а сега огромното количество вода се изля за по-малко от час“, коментира кметът Панов.
Кризисният щаб продължава да следи нивото на реките Янтра и Белица, а екипите работят по отводняване, почистване на шахти и осигуряване на безопасност за жителите на засегнатите райони.



