Властта и бизнес посредниците: Симбиоза на безотговорността и корупцията
Властта у нас е в плътна симбиоза с бизнес посредници, които усвояват държавните ресурси чрез оплячкосване, коментира политическият анализатор Калина Андролова. Според нея отсъстващото и слабо управление дава възможност на алчността и корупцията да вземат връх, превръщайки държавата в сцена на хаос и беззаконие.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Прогноза за правителството
„Правителство няма да има,“ заяви Андролова, като отбеляза, че „театралната пиеса на преговорите“ е просто заблуда за гражданите. „Орел, рак и щука трудно могат да обядват заедно,“ отбеляза тя, подчертавайки хаоса и разнопосочността на политическите сили.
Андролова подчерта, че политическата ни сцена е в очакване на външни насоки – от Тръмп до изборите в Германия – вместо да се фокусира върху създаването на стабилна вътрешна политика.
Симбиозата на властта и бизнеса
Анализаторът описва властта като „пълна със специализирани посредници за усвояване на държавните ресурси.“ Според нея, слабостта на държавността създава условия за доминиране на корупцията, която не само подкопава правото, но и улеснява външен контрол върху държавата.
„Дейността на правителствата у нас се свежда до кражби и преразпределение на заграбеното сред избрани членове на върхушката,“ пише тя. Вместо да се стремят към модернизация и осигуряване на публични блага, те се ограничават до схеми, които облагодетелстват само тесен кръг.
Вертикални мрежи и хоризонтално разделение
Андролова отбелязва, че бедните слоеве от населението не могат да заявят правата си заради „вертикалните клиентелистки мрежи“, които гарантират минимални средства за поддържане на електоралната подкрепа.
Когато общественото недоволство достигне критична точка, то се разроява и разделя, като водачите му често се интегрират в системата. Според нея, ситостта и личните облаги намаляват тяхната борбеност и водят до деградация на всяка форма на съпротива.
Идеологията като параван
Политическият анализатор подчертава, че идеологията често е само прикритие за финансови интереси. „Идеологията не е за справедливост, тя е за пари, за по-добър дял и друго разпределение,“ заявява тя, като посочва провалите на политически проекти като „Продължаваме Промяната“.