Внесен случай на холера в България: Мерките и състоянието на пациента
България регистрира първия си случай на холера от десетилетия насам. Става въпрос за 23-годишен индийски гражданин, който живее в страната и е прекарал известно време в Ню Делхи между 13 август и 2 септември. Симптомите се появяват на 3 септември, като заболелият се оплаква от остра диария, без допълнителни симптоми. След проведени лабораторни изследвания, холерата е потвърдена от Националната лаборатория по особено опасни бактериални инфекции.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Пациентът е хоспитализиран в СБАЛ по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“ в София, като е изолиран в стая със самостоятелен санитарен възел. Лекарите съобщават, че той е в добро общо състояние. В лечебното заведение са наложени строги противоепидемични мерки, включително засилена дезинфекция и носене на лични предпазни средства от персонала.
Като предпазна мярка, под карантина е поставено и лице, с което болният съжителства, но то е с отрицателни резултати от проведеното изследване и му е назначена антибиотична профилактика.
Холерата е опасна бактериална инфекция, предавана основно чрез консумация на замърсена храна или вода. Тя предизвиква тежки гастроинтестинални симптоми, дехидратация и има потенциал за висока смъртност, особено ако не се лекува навреме. Въпреки че в Европа заболяването е почти напълно елиминирано благодарение на подобреното водоснабдяване и хигиенни практики, холерата все още представлява сериозен риск в части от Африка и Южна Америка.
До началото на XIX век холерата е била предимно локализирана в Индия, като река Ганг е била основен източник на заразата. Оттогава болестта се разпространява в други части на света, причинявайки пандемии. В България холерата е била сериозен проблем шест пъти, като последната епидемия е регистрирана през периода 1914-1918 г., когато заболяването е внесено през Румъния.
Последният регистриран случай в страната датира от 1921 г. Съвременните системи за пречистване и хлориране на водата значително намаляват риска от разпространение на холера в Европа.