Габрово се вдигна на протест след поредното меле между два цигански клана (видео)
В Габрово пак стана „битов скандал“. То у нас вече няма побоища, няма масови простотии, няма квартални войни. Има само „битови инциденти“, все едно хората са се замеряли с буркани компот между две реклами по телевизията.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

След мелето между два цигански клана на Гергьовден, при което има пострадали, счупен нос и нарязана ръка, гражданите на Габрово излязоха на протест. Защото на хората им омръзна всяка втора вечер да живеят като статисти в евтин римейк на „Под прикритие“, сниман между контейнерите и общинските блокове.
Институциите, разбира се, побързаха да обяснят как случилото се „нямало етнически характер“. Тази фраза вече звучи като автоматичен запис на телефонен секретар. Натискаш 1 за ток, 2 за вода, 3 за „битов скандал без етнически характер“.
По данни на разследващите всичко започнало от шумен скандал между баба и внучка към 11 вечерта. Което само по себе си е впечатляващо. Повечето баби по това време гледат турски сериал и пият чай. Тук обаче сюжетът рязко е минал към „Бързи и яростни: квартална версия“.
Съседи направили забележка. И оттам, по стара балканска традиция, вместо „извинявайте за шума“, се стигнало до колективен шампионат по надвикване и млатене. Защото в България някои хора приемат всяка забележка като официална покана за уличен турнир.
Най-тъжното е друго. Че нормалните хора, които работят, гледат деца и искат малко спокойствие, все по-често живеят като заложници на квартални феодали, алкохолни караници и вечните „проблемни съседи“. И няма значение от какъв произход са. Простащината няма етнос, но има навик да вдига шум след 22:00.
Общината вече прекратява наема на жилището. Стандартната схема: първо години наред никой не реагира, после всички се чудят как се е стигнало дотук. У нас институциите често действат като човек, който вижда дим, мирише на изгоряло, ама чака чак покривът да пламне, за да провери дали има проблем.
А гражданите? Те протестират, защото не искат кварталът им да прилича на постоянен селски панаир след третата ракия. Искат ред. Искат сигурност. Искат децата им да спят, без да слушат нощни крясъци и полицейски сирени като фонова музика.
Но спокойно. След седмица всичко пак ще е „под контрол“. До следващия „битов скандал“.

Само да подчертая, че става дума за около 12 души, които нападат българско семейство. Вие смятате ли, че габровци ще излезем на протест, заради сбиване между роми?