Германия се нуждае от 288 хиляди мигранти годишно, за да избегне критичен недостиг на работна ръка
Германия трябва да приема поне 288 хиляди мигранти годишно, за да избегне значителен спад в работната си сила през следващите 15 години, сочи ново проучване. Според анализа, ако настоящите тенденции се запазят, броят на заетите в страната може да намалее с около 10%, което се равнява на близо 4 милиона души.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
За да отговори на това предизвикателство, през миналата година Германия предприе реформи в законите за трудова миграция, с цел да направи страната по-привлекателна за квалифицирани чуждестранни специалисти. Въпреки това, настоящите нива на трудова миграция остават далеч под необходимите, предупреждават експерти.
Последици за икономиката
Спадът в работната сила може да засегне сериозно икономиката на Германия, която е сред най-големите в света. Секторите с остър недостиг на персонал, като здравеопазване, информационни технологии и индустрия, са най-застрашени. Според анализаторите, ако страната не успее да привлече достатъчно работници, това може да доведе до намалена производителност и растяща социална тежест върху пенсионната система.
Препоръки за бъдещи действия
Експертите препоръчват на Германия не само да продължи да улеснява достъпа на квалифицирани мигранти, но и да инвестира в подобряване на интеграцията им в обществото и трудовия пазар. Привличането на млади и образовани професионалисти от чужбина е ключово за устойчивото развитие на икономиката и социалната система на страната.
Тази необходимост поставя Германия пред сериозно предизвикателство – да балансира между демографските реалности и обществените нагласи към миграцията.
- Партиите в 51-вия парламент пред дилема: редовно правителство или нови избори
- Боряна Калейн обяви края на състезателната си кариера
- Законопроект за Бюджет 2025 и средносрочна бюджетна прогноза до 2028 г. публикувани от Министерството на финансите
- Прокуратурата поиска сваляне на имунитета на Кирил Петков заради разследване от 2022 г.
- Министерския съвет отпусна за щетите на селата Воден и Крайново 672 012 лв.