Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бизнес > Германия се нуждае от 288 хиляди мигранти годишно, за да избегне критичен недостиг на работна ръка

Германия се нуждае от 288 хиляди мигранти годишно, за да избегне критичен недостиг на работна ръка

Германия трябва да приема поне 288 хиляди мигранти годишно, за да избегне значителен спад в работната си сила през следващите 15 години, сочи ново проучване. Според анализа, ако настоящите тенденции се запазят, броят на заетите в страната може да намалее с около 10%, което се равнява на близо 4 милиона души.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

За да отговори на това предизвикателство, през миналата година Германия предприе реформи в законите за трудова миграция, с цел да направи страната по-привлекателна за квалифицирани чуждестранни специалисти. Въпреки това, настоящите нива на трудова миграция остават далеч под необходимите, предупреждават експерти.

Последици за икономиката

Спадът в работната сила може да засегне сериозно икономиката на Германия, която е сред най-големите в света. Секторите с остър недостиг на персонал, като здравеопазване, информационни технологии и индустрия, са най-застрашени. Според анализаторите, ако страната не успее да привлече достатъчно работници, това може да доведе до намалена производителност и растяща социална тежест върху пенсионната система.

Препоръки за бъдещи действия

Експертите препоръчват на Германия не само да продължи да улеснява достъпа на квалифицирани мигранти, но и да инвестира в подобряване на интеграцията им в обществото и трудовия пазар. Привличането на млади и образовани професионалисти от чужбина е ключово за устойчивото развитие на икономиката и социалната система на страната.

Тази необходимост поставя Германия пред сериозно предизвикателство – да балансира между демографските реалности и обществените нагласи към миграцията.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x