Гласът на Деси Ковачева: Възраждането на българското историческо кино е жизненоважно за нацията ни
Българската филмова индустрия е в състояние на застой, въпреки огромните суми, които получава ежегодно от Министерството на културата. Сумата от 40 милиона лева, която би трябвало да служи за развитие на филмовото изкуство, не успява да създаде значими и вдъхновяващи продукции. Според Деси Ковачева, продуцент и спътница на известния режисьор Максим Генчев, вместо да се създават филми, които да възвишат българската култура и история, зрителите са принудени да се сблъскват с „буламачи и халтура“, които предизвикват досада и отвращение у мнозина.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Ковачева е категорична в своята критика към съвременната филмова индустрия, която, по нейни думи, излъчва „дегенерация“ и се опитва да насажда на българския народ чужди и нетрадиционни ценности. С възмущение тя разказва как с Максим Генчев демонстративно са напуснали залата по време на награждаването на филм в Кан, който представя български пенсионер като канибал. Според нея, този филм, приветстван от чуждестранната публика, представлява унижение за българския народ и показва как Западът се опитва да представи източноевропейските народи като диваци и варвари.
Още един пример за филм, който дълбоко разтърсва Деси Ковачева, е сръбска продукция, която представя изнасилване и убийства в рамките на едно семейство. За нея такива филми са олицетворение на падението на филмовото изкуство и отклоняването му от истинските ценности.
Продукциите за гангстери, българска мафия и други подобни вече са пресолили манджата и не носят нищо градивно на обществото.
Историческите личности: Забравените герои на България
Деси Ковачева и Максим Генчев са решени да се борят за възраждането на българското историческо кино. Те вярват, че България има богата история, която може да бъде основа за величествени филмови продукции, които да прославят страната ни и да вдъхновяват младото поколение. Сред героите, които заслужават своето място на големия екран, Ковачева споменава хан Тервел, Иван Александър, Стефан Караджа.
Ковачева и Генчев са категорични, че историческите филми, които те планират, ще бъдат истинско културно богатство и ще конкурират световни продукции като „Гладиатор“. Те са убедени, че България заслужава и може да създаде филми, които да покажат на света значимостта на българската история и култура.
Двамата възрожденци освен, че продуцират невероятно гледаеми филмови творби, но и дават път на млади български артисти. Това е от изключително значение за родната културна сцена, която е пренаситена с едни и същи стари муцуни, както и „калинки“ без никакви качества и талант.
Много режисьори отбягват да работят с младите актьори, защото просто не им се занимава с тях. Максим Генчев и Деси Ковачева обаче не са на този принцип и го смятат за изключително обиден и дискриминиращ.
„Имаме такива млади таланти. Толкова можещи, вдъхновени, амбициозни и бързо адаптиращи се към всяка една тематика хора. Просто иска да им се обърне малко внимание. Да се съветват, да се насочват. Те заслужават бъдеще, защото българското кино, чрез тях ще достигне нови положителни висоти“, убедена е Ковачева.
Финансирането на историческите продукции: Ключът към успеха
Въпреки твърденията на критиците, че създаването на качествен исторически филм изисква около 16 милиона лева, Ковачева и Генчев не са обезкуражени. Те настояват, че ако тези средства бъдат отпуснати, България ще има възможността да създаде уникални филмови произведения, които ще прославят страната на международната сцена.
За съжаление, дори и по-малки проекти като филма за Иван Александър и Стефан Караджа се сблъскват с финансови затруднения. Според Ковачева, обещаните 300 000 лева за филма за Иван Александър са били спрени от „комисии от безродници и продажници“ в парламента. Тя призовава българските власти и културни дейци да осъзнаят важността на тези проекти и да отпуснат необходимите средства.
Призив към българския народ
Деси Ковачева е убедена, че българският народ има нужда от исторически филми, които да възродят националния дух и да вдъхнат гордост от българската идентичност. Тя призовава всички родолюбиви българи да подкрепят каузата за възраждане на българското историческо кино и да направят своето дарение за филма за Стефан Караджа. Според нея, ако всеки българин отдели по един-два лева, ще бъде възможно създаването на „уникална продукция“, която ще бъде гордост за българското кино.
Ковачева вярва, че примерите от българската история могат да служат като опора в съвременния свят и да се противопоставят на културния хегемонизъм, който се опитва да заличи националната ни идентичност. Тя отправя предизвикателство към българските политици да докажат своя патриотизъм, като подкрепят тази кауза и дадат път на можещите да създават стойностни филми, които да покажат истинската същност на българския народ.
С този призив, Деси Ковачева се обръща към всички българи, които искат да видят възраждането на българското историческо кино и да бъдат част от създаването на филми, които ще прославят България на световната сцена.
А ние от Днес България се обръщаме към директорът на БНТ – Емил Кошлуков: „Кошлуков, какво стана? Защо се уплаши и от кого? Нали беше голям родолюбец? Защо позволи да се спре проекта на Максим Генчев и Десислава Ковачева? От критиките за Ботев ли се уплаши, за постчето в националната телевизия ли те е жал? Ти българин ли си или безродник?! До кога по високите поставе от които зависи нещо да се направи за тази държава ще треперите от продажниците и политическите интриганти? Бъди мъж Емиле, не джендър и защити достойно една идея, която наистина е в полза на род и нация“!