Глобално проучване разкрива: Най-мързеливите нации и значението на неравенството в активността
Неотдавнашното проучване на Станфордския университет разкри глобални различия в нивата на физическа активност, като анализира данни от смартфони на над 700 000 души от 46 държави. Изследването установява, че държави като Хонконг имат най-висока средна дневна активност, с около 6880 стъпки на ден, докато Индонезия се нарежда на дъното с едва 3513 стъпки на ден. Сред страните с ниска активност са също Саудитска Арабия и Малайзия.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Изненадващото откритие на учените обаче не е само в броя стъпки, а в това, което те наричат „неравенство на активността“ – разликите между най-активните и най-неактивните хора в една страна. Например в Швеция, където неравенството на активността е малко, нивата на затлъстяване са също ниски. В САЩ и Мексико обаче, макар средните нива на активност да са подобни, по-голямото неравенство води до по-високи нива на затлъстяване.
Полът също играе роля: в страни като Япония, където мъжете и жените са еднакво активни, неравенството и затлъстяването са ниски. В страни като Саудитска Арабия обаче, неравенството в активността е голямо, особено заради значително по-ниската активност на жените. Проучването предлага, че подобренията в градската среда, като увеличаване на „ходимостта“ на градовете, могат да помогнат за намаляване на тези неравенства и за подобряване на общественото здраве.