Година след трагедията с фатален край на бул. „Демокрация“: Шофьорът, блъснал баба и внучка в Бургас, отива на съд
Окръжна прокуратура – Бургас предаде на съд шофьора, обвинен за тежката катастрофа на бул. „Демокрация“, при която загина 71-годишна жена, а 11-годишно момиче получи тежки наранявания. Инцидентът, който разтърси Бургас преди година, ще бъде разгледан от Окръжния съд на 2 юли 2026 г.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Катастрофата стана на 31 май 2025 г. около 13:55 часа в района на кръстовището между бул. „Демокрация“ и ул. „Гурко“ – едно от най-натоварените места в централната част на града. Тогава 71-годишната жена и нейната внучка пресичали пешеходната пътека, когато били пометени от лек автомобил.
По данни на прокуратурата обвиняемият С.С. е потеглил след зелен сигнал на светофара, но не е наблюдавал непрекъснато пътната обстановка. Разследването сочи, че автомобилът се е движил с около 57 км/ч при разрешени 50 км/ч в населено място. Водачът е имал достатъчна видимост към пресичащите пешеходци, но не е намалил скоростта и не е спрял, за да ги пропусне.
Ударът се оказал фатален за възрастната жена, която по-късно същия ден починала в болница. Детето оцеля, но получи тежка телесна повреда, оставила трайни последици след инцидента.
Тежката катастрофа предизвика силен обществен отзвук в Бургас още в деня на трагедията. Районът около мястото на удара бе отцепен с часове, а десетки граждани тогава поставиха въпроса за безопасността по бул. „Демокрация“ и спазването на ограниченията на скоростта в централната градска част.
Според обвинението шофьорът е нарушил няколко разпоредби на Закона за движение по пътищата, свързани с контрол върху автомобила, скоростта и задължението за пропускане на пешеходци на пешеходна пътека.
Предстоящият съдебен процес се очаква с голям обществен интерес, а близките на пострадалите настояват за справедлива присъда и по-строг контрол по едни от най-опасните пътни участъци в Бургас.



