Делото на Милен Цветков ще оживее на филмова лента
Веселин Диманов и Митко Стафидов са режисьорите, които са се заели с това да овековечат журналистическото дело и живота на журналиста Милен Цветков. По времето, когато Милен започва кариерата си, те са били още деца. „Останах впечатлен от размаха, с който е работил и нещата, които е оставил. Успяхме да възстановим една част от историята на Милен, която беше почти безвъзвратно загубена”, каза Веселин Диманов – корежисьор на филма за Милен Цветков.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Митко Стафидов пък си спомня, че са използвали колкото се може повече интервюта, където той разкрива части от живота си. „Моите родители също го гледаха с огромен интерес. Майка ми го обожаваше, баща ми го слушаше изключително задълбочено и внимателно. Дори след това, в късното му предаване, аз си спомням, че те стояха до късно, за да го гледат. Когато вече имах телевизор в моята стая, следях предаванията му. Това са две поколения и той държи интереса на тези две поколения, и на другите поколения естествено, това е изключително впечатляващо и говори за харизмата, таланта и професионализма на този човек”, каза Стафидов.
Според него една огромна част от българското общество не си дава сметка защо Милен е ценен, какво наистина е направил за свободата на словото, демократизацията и журналистиката в България. Животът и кариера му са толкова дълги и толкова много неща в тях се случват с такъв интензитет, че може би и част него се губи във времето. Сега, когато се нареди едно след друго, много ясно се вижда смисъла в това, което е правил и се надявам, че ще го покажем по най-добрия начин.“
Митко и Веселин са особено впечатлени от прецизността на Милен Цветков и стремежа му да спечели доверието на своята аудитория. За тях е едно от най-важните му качества. Сега, когато се нареди едно след друго, много ясно се вижда смисъла в това, което е правил и се надявам, че ще го покажем по най-добрия начин.
„Свободата на словото е нещо, за което Милен се е борил във всеки един етап от живота си. Ще цитирам участник във филма, който доста образно описва това и казва: „Милен реално се е борил със системата на червения телефон”. Това е нещо, останало от социализма – някой „отгоре” да спуска какво да се каже, какво да се мисли. Това при Милен не се е случвало никога и той е продължил да се бори с това нещо до края на живота си. Реално това е смисълът, който ние искаме да предадем. Без значение дали интервюираните са на неговото мнение или на противоположното, той е вярвал, че всеки трябва да получи място за изява и глас”, каза Стафидов.
Филмът за Милен Цветков е втори пореден документален, тъй като двамата режисьори заедно създават и продукцията „Моралът е доброто” – посветена на Кристиан Таков, също превърнал се в събитие за българската документалистика.
„При Кристиан е заложено справедливостта и това да живеем в една наистина справедлива държава, а при Милен – свободата на словото. Това са двете допирни точки, които трябва да бъдат главно споделяни за тези два филма”, каза Дамянов.
„Кристиан и Милен са изключително различни като темперамент и характер и се надяваме, че това се усеща във филма. Всеки от филмите носи духа и на Кристиан, и на Милен”, обясни Стафидов.
Двамата режисьори, както и целият екип, стоящ зад двата филма заявява, че напълно са дистанцирани от ползването на държавно финансиране. Хората се включват във финансирането на лентите, защото вярват в идеята и нейната реализация. Милен е ярък, истински и индивидуален, решихме, че най-добрият вариант на заглавието на този филм е „Милен”. Чисто и просто „Милен”.
- Връчване на годишни бизнес награди на „Бъчваров груп“ (снимки+видео)
- Удвояване на онлайн пазарът за 4 години, през 2024 година надхвърля 2,3 милиарда евро
- Президентът на КНСБ с предупреждение: „Ако няма бюджет, парите на държавата ще свършат на 19 януари 2025“
- Днес се отбелязва 120-годишнина на музейното дело в Етрополе
- Част от косата на Марадона се продава на търг