Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Депутатите сътвориха голяма каша с минималната заплата

Депутатите сътвориха голяма каша с минималната заплата

Опитите минималната заплата да се обвърже със средната завиха в най-неочаквана посока. На второ четене в социалната комисия депутатите приеха промени в Кодекса на труда, с които въведоха брутна минимална заплата в България. Това означава, че вместо да е основна заплата, най-ниското възнаграждение в страната вече ще включва някои допълнителния плащания като свещения клас.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Ако гласуваният днес в комисия текст мине и в пленарна зала, това на практика ще направи най-ниското възнаграждение за страната различно за всеки служител според неговия стаж (заради класа), като едновременно с това класът ще се отмени за хората, които получават минимална заплата. Това ще означава и различно увеличение под еднаквата сума – по-малко за по-възрастните служители, чиято добавка за клас е висока. Минимална заплата у нас получават около 458 000 души.

Сега минималната работна заплата за страната се определя с постановление на правителството и е основна, а не брутна. Това означава, че всички допълнителни плащания – клас, транспорт, нощна работа и пр., се начисляват върху основната сума. Занапред най-малко класът ще влезе в размера, определян от правителството (предстои да се реши кои допълнителни заплащания ще влязат в сумата). Така за едни увеличението на минималната заплата от 710 на 850 лв. няма да доведе до увеличение (ако примерно имат 140 лв. клас или повече), а за други ще е сериозно – допълнителни 140 лв. Във втората хипотеза са държавните служители, за които преди години класът бе включен в основния размер на възнаграждението и премахнат.

Предложенията да се промени същността на минималната заплата дойдоха от ГЕРБ и „Продължаваме промяната“, подкрепят се и от ДПС. Срещу това минималната заплата да е брутна се изказаха само от БСП, а присъстващите на заседанието на социалната комисия синдикалисти моментално предупредиха с протести. „Който пипа клас, пада от власт“, напомни Любослав Костов от КНСБ. Мнозина експерти в залата, включително и зам.-министърът на труда проф. Емил Мингов се опитаха да предупредят, че трудно ще се определи брутна минимална заплата, защото „всеки има всякакви добавки към нея“. Не помогнаха и коментарите, че става дума за подмяна на основни дефиниции, които трябва внимателно да се обсъдят.

В хода на дебатите стана ясно, че самите вносители не са наясно какво правят. ГЕРБ например смята, че в брутната заплата не влиза класът, но влизат личните осигуровки, а не участват тези за работодателя. „Продължаваме промяната“ разбира брутната заплата като включващата основната и всички допълнителни плащания с постоянен характер, включително класа. Това е и официалната дефиниция на брутна заплата според наредбата за структурата и организацията на работната заплата (вижте в края на текста за пълния текст). След заседанието Деница Сачева от ГЕРБ уточни, че те също ще възприемат брутната минимална заплата като включваща класа.

Искрен Арабаджиев директно обяви в залата, че са за отпадане на класа, защото той пречи да се даде шанс на младите кадри – многократно изтъкван аргумент във вечната дискусия да има или няма добавка за прослужено време към заплатата. Имаше идея дефиницията да се опише в промените, но тя отпадна в комисия и вероятно въпросът ще бъде решен в пленарна зала.

В крайна сметка комисията прие предложението на ГЕРБ-СДС брутната минимална работна заплата за страната за следващата календарна година се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за предходната година. В пленарната зала обаче ще се гласуват отново и другите варианти. Общо те са три:

– предходната година, както предлага ГЕРБ (за 2023 г. това означава да се ползват данните от 2021 г.);

– за последните две тримесечия, за които има данни – предложение на ПП;

– първите 2 тримесечия на текущата година (за 2023 г. означава полугодието на 2022 г.) – също предложение на ПП.

Според Искрен Арабаджиев с предложението на ГЕРБ минималната брутна работна заплата става 765 лв., а ако  се приеме тяхното предложение в пленарна зала, нейният размер ще е 868 лв.

ДЕБАТ

Спорът около наглед невзрачната промяна, включваща една единствена дума в Кодекса на труда, не бе лишен от драматизъм. „Хвърляте ме в недоумение. Работодателят ще седи с тефтера и ще определя минимална заплата на всеки, който влиза, без да се съобразява с това какво е решил законодателят, ли?“, попита председателят на комисията Георги Гьоков (БСП). „Почти никъде не останаха класове, какво е толкова объркано в нашето предложение“, отвърна Деница Сачева.

„Влизаме в капан“, би тревога Корнелия Нинова. След заседанието тя бе още по-апокалиптична: „Това, което става вътре, е абсурд. По предложение на ГЕРБ и с подкрепата на “Продължаваме промяната“ и “Български възход“, увеличение на минималната работна заплата от 2023 г. няма да има,“ заяви тя. „На никого няма да му падне заплатата, просто ще зависи от позицията, но не и от колко години е работил“, коментира Искрен Арабаджиев (ПП).

„Ако определим една минимална заплата като 50% от средната, ще се стигне дотам един служител да получава и над 50% от средната благодарение на допълнителните възнаграждения“, аргументира се Арабаджиев. Намаление в банковата си сметка никой няма да получи, а въпрос на договорка е как ще се разпредели това увеличение за съответния работник – дали ще се определи по-висок размер на основната заплата, обясни той.

„Да не изгорим юргана заради бълхата? Ще направим сериозна грешка, която не знам как ще оправяме после“, предупреди пак Гьоков. „Това е сбъркан подход. Не може заради младите да накажем хората с повече опит. Това е прехвърляне на проблема другаде – тъй като държавата не може да гарантира висока заплата на младите хора, дайте да орежем класа на тези, които са работили повече, за да се изравнят младите и по-опитните. Вината е на държавата и обща, на икономиката, че не произвеждаме повече, че няма БВП, за да започне един млад човек с висока стартова заплата“, коментира Корнелия Нинова. Така няма да стигнем до възнаграждения, които да повишават стандарта на хората, заключи тя.

„Г-н Арабаджиев, ако вие сте станал депутат, за да махнете класа, сте в голяма грешка. Ние ви обещаваме протести. Който пипа клас, пада от власт. В лицето на КНСБ си намирате враг заедно с цялата ви парламентарна група“, заплаши Любослав Костов от КНСБ. „Въх!“, искрено се удиви на репликата Гьоков.

ЩО Е ТО БРУТНА ЗАПЛАТА

Според наредбата за структурата и организацията на работната заплата, брутната работна заплата се състои от:

– основна работна заплата, определена съгласно действащата нормативна уредба и прилаганата система на заплащане на труда;

– допълнителни трудови възнаграждения, определени в Кодекса на труда, в наредбата, в друг нормативен акт или в колективен трудов договор;

– други трудови възнаграждения, определени в нормативен акт или в индивидуалния трудов договор и невключени в т. 1 и 2.

Източник: segabg.com

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x