Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
15.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бургас > Дете продава билети в автобус в Бургас: Нарушение или урок по отговорност?

Дете продава билети в автобус в Бургас: Нарушение или урок по отговорност?

Случай с 10-годишно момче, което продава билети в автобус от градския транспорт в Бургас, предизвика широк обществен дебат – къде е границата между нарушението на правилата и възпитанието в труд и отговорност.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Сигналът е подаден от пътник, пътувал по линия Б11 в неделя вечер след 20:30 часа. По думите му детето е таксувало пътници в автобуса по направление от ж.к. „Изгрев“ към ж.к. „Меден рудник“, като това се е случвало със знанието на водача.

Свидетелят е сигнализирал както общинския превозвач Бургасбус, така и Инспекцията по труда. Последвала е вътрешна проверка, а от шофьора са били снети писмени обяснения.

Управителят на дружеството Петко Драгнев обясни, че детето е добре познато на служителите и често пътува по линията, проявявайки интерес към работата на водачите и кондукторите. Според него момчето редовно помага на възрастни хора, майки с колички и дори съдейства при качването на хора с увреждания.

„Водачът е позволил това от добра воля, но действително е нарушил вътрешните правила на фирмата“, посочи Драгнев. Той допълни, че случаят ще бъде разгледан от специална комисия, която ще оцени както евентуалното нарушение, така и положителното поведение на служителя.

По темата реагира и кметът на Бургас Димитър Николов, който застана зад водача и детето. В своя позиция той заяви, че не вижда повод за срам, а напротив – повод за уважение към желанието на едно дете да бъде полезно и да се учи на труд и дисциплина.

„Има огромна разлика между експлоатация и възпитание в труд, дисциплина и отговорност“, коментира Николов. Той дори заяви, че ако бъде наложена санкция, ще я плати лично.

Случаят обаче поставя и важни въпроси. Допустимо ли е дете да участва в дейност, свързана с обществен транспорт, дори и с добри намерения? Имало ли е достатъчен контрол от страна на служителите? И къде точно минава границата между човешкия жест и нарушаването на установените правила?

Макар мнозина да виждат в историята положителен пример за инициативност и желание за помощ, други настояват, че правилата за безопасност и труд не бива да бъдат подценявани – особено когато става дума за непълнолетни.

Така един на пръв поглед дребен случай в автобус по линия Б11 се превърна в тема за обществен разговор – не само за контрола и отговорността, но и за начина, по който обществото възпитава децата си.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.