„Днес България“ припомня: На 23-ти март се отбелязва Световният ден на метеорологията
На 23 март за 74-и път се отбелязва Световният ден на метеорологията.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
За празника на метеоролозите е избрана именно тази дата, защото през 1950 г. се създава Световната метеорологична организация.
Всъщност, историята започва много преди 1950 г. На 14 ноември 1854 г., едно непредвидимо събитие нанася тежко поражение на англо-френския флот в разгара на Кримската война –една от най-силните бури, регистрирани в Черно море, която потопява флотилията на съюзниците до град Балаклава, днес квартал на гр. Севастопол. Направеният извод е, че ако е съществувала служба, която да събира ежедневно и своевременно метеорологични сведения от различните страни, движението на бурята би могло да се проследи и да се избегнат огромните загуби на флота. Така, през 1856 г. се заражда идеята за създаването на служби за времето, които да организират постоянни наблюдения и разпространение на метеорологичните данни.
Днес, Световната метеорологична организация (СМО) е междуправителствен съюз на 193 държави-членки и територии и е една от специализираните агенции на ООН в областта на метеорологията, климата и хидрологията. Всяка година СМО и членуващите в нея държави и територии отбелязват Световния ден на метеорологията с различни теми и послания. Темата на Световния ден на метеорологията през 2024 г. е „На първа линия на климатичните промени“. Избраната тема за 2021 година беше Океанът, нашият климат и времето. Темата не бе случайна, а по повод началото на Десетилетието на океанологията за устойчиво развитие (2021-2030) на ООН. Океаните заемат 71% от територията на Земята. Официалната тема за Световния ден на метеорологията през 2022 година бе „Ранно предупреждение и ранно действие. Хидрометеорологична и климатична информация за намаляване на риска от бедствия“. Чрез тази тема се подчерта, че за намаляването на щетите от природни бедствия е важна не само текущата информация за атмосферните процеси, но и климатичните анализи на дългогодишни данни за околната среда. Темата за 2023 година бе „Бъдещето на времето, климата и водата през поколенията“ и бе свързана с отговорността ни пред бъдещите поколения.