Експерта по борбата с наркотрафика Стефан Бакалов става зам.-шеф на Агенция „Митници“
С дългогодишен опит в борбата с наркотрафика и международното митническо разузнаване Стефан Бакалов официално поема поста заместник-директор на Агенция „Митници“. Назначението е направено със заповед на вицепремиера и министър на финансите Гълъб Донев, съобщиха от агенцията.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Бакалов е сред най-разпознаваемите имена в системата на българските митници. Той има над 35 години професионален стаж, като повече от две десетилетия е ръководил отдел „Борба с наркотрафика“. Кариерата му е свързана с редица международни операции, обучения и експертни мисии, насочени към противодействие на трансграничната престъпност и нелегалния трафик на наркотици.
Новият заместник-директор е магистър по „Международни отношения“ и е преминал специализирани обучения в САЩ, включително в Академията на DEA в Куантико, както и в структури на Secret Service. Освен това е участвал в редица международни програми и обучения в Европа, Азия и Африка като експерт към ООН – Офис за наркотици и престъпления (UNODC).
От Агенция „Митници“ посочват, че назначението е част от стратегията за засилване на контрола срещу наркотрафика, подобряване на координацията с международните партньори и укрепване на оперативния капацитет на митническата система.
Междувременно досегашният заместник-директор Георги Господинов се завръща като ръководител на митнически пункт „Капитан Андреево“ – един от най-натоварените и стратегически гранични пунктове в страната.
Господинов има над 14 години опит в митническата администрация и вече е ръководил пункта в периода 2021 – 2024 година. В професионалната си кариера е заемал и ръководни позиции в митница Бургас, включително на митнически пункт „Пристанище Бургас – Център“.
Рокадите в ръководството идват в момент, в който държавата поставя засилен акцент върху борбата с контрабандата, наркотрафика и сигурността по външните граници на Европейския съюз.



