ЕРП-та ни дължат обезщетение, ако сме без ток повече от 24 часа
Електроразпределителните дружества (ЕРП) са длъжни да обезщетят гражданите, които останаха без ток през последните денонощия, каза омбудсманът Диана Ковачева пред bTV.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Омбудсманът посочи, че хората имат право на обезщетение от 30 лева, когато прекъсването е до 24 часа, и по 20 лв. на всеки час след 36 часа на тъмно и студено. Те биха могли да водят дела, но според омбудсмана е редно дружествата сами да обезщетят хората, без да чакат да бъдат съдени за претърпени вреди. Според нея ще е изключително несправедливо, ако дружествата се опитат да се позоват на непреодолима сила, както предвиждат общите им условия. Тя нарече въпросното обезщетение символично.
Когато има авария в градските райони, в срок от 2 часа трябва да се създаде необходима организация и да започне възстановяване на снабдяването. Това е записано в общите условия на трите електроразпределителни дружества, утвърдени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), уточни пред журналисти председателят на КЕВР Иван Иванов.
Падналите клони, които скъсаха кабелите за електричество, са задължение на доставчиците, те отговарят за поддръжката, каза Ковачева. Тя е сезирала енергийния регулатор КЕВР дали ЕРП-тата са си изпълнили задълженията за поддръжка на електропреносната мрежа и на сервитутните зони – дали са поддържани и окастрени клоните, за да се предпазят кабелите. Задължение на енергийния регулатор пък е да следи дали дружествата изпълняват инвестиционните си планове.
Ковачева каза още, че хората с право са възмутени, затова че в неделя телефоните 112, на електроразпределителните дружества и ВиК операторите цял ден са били недостъпни и не са давали информация, което според нея е пълно безобразие. Пълният хаос в малките населени места продължава. Няма ток и възрастни хора ще останат на тъмно, а някои и на студено, за четвърти ден.
Справка на „Дневник“ в Общите условия на „Енерго Про“ показа неточност на омбудсмана – там е записано, че обезщетението е „в размер на 30 (тридесет) лева и по 20 (двадесет) лева за всеки следващ период от 12 (дванадесет) часа без осигурена електрическа енергия“, но тази клауза е обявена за неравноправна от Варненския окръжен съд и не се прилага.
Омбудсманът посочи, че от години най-много жалби се получават за качеството на тока, с който потребителите биват снабдявани и заради който им гърмят електроуредите.