Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Живот след заглъхналите барабани на ИДИЛ: Лагерът „Ал Хол“ в Северна Сирия

Живот след заглъхналите барабани на ИДИЛ: Лагерът „Ал Хол“ в Северна Сирия

На суровата пустиня в Северна Сирия, където времето се спира в страховити моменти, е изграден лагерът „Ал Хол“ – тъжен символ на унищожение и отчуждение, което следва след терористичната власт на Ислямската държава (ИДИЛ). Това е мястото, където се сплитат истории на страдание, надежда и безсилие, обединени под плътния небосвод, който необичайно се спуска над Северния връх на Сирия.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Възраждане на ужаса

Лагерът „Ал Хол“ е разположен в покрайнините на Северна Сирия и се смята за един от най-големите и сложни в света. Стартиран през 2016 г., след освобождаването на Ракка и други градове, които бяха, като оръдия в ръцете на ИДИЛ, той е станал дом за хиляди жени и деца, които са оцеляли след разгрома на терористичната група. Въпреки че първоначално създаден като временно убежище, лагерът се превръща в затвор за тези, които са били свързани с ИДИЛ.

Живот под условия на унижение

Жените и децата, затворени в „Ал Хол“, са от над 60 различни държави, включително бивши европейски граждани, привлечени от идеологията и обещанията на ИДИЛ. Вътрешната структура на лагера е засегната от непрестанно нарастващия брой обитатели, които живеят във високи степени на тъга и безизходица. Някои жени продължават да изразяват солидарност с ИДИЛ, което подчертава заплахата, която продължава да представлява идеологията на групата.

Децата: бъдещето на терора

Сред лагера е наблюдавана грижа за млади момчета, които биват женени на млада възраст с цел да продължат идеалите на ИДИЛ. Това води до нередовни раждания, регистрирани в условията на лагера, които предизвикват въпроси за бъдещето на децата и тяхното социално възпитание.

Отговорът на международната общност

Международната общност и правозащитните организации изразяват сериозна загриженост относно условията в „Ал Хол“ и други подобни лагери. Разделянето на децата от техните майки се разглежда като сериозно нарушение на международното право, докато същевременно възможностите за рехабилитация и социализация са ограничени.

Изглед към бъдещето

Въпреки усилията на сирийските демократични сили и международната общност за управление на лагера, въпросът за идеологията и възможността за реинтеграция на обитателите продължава да бъде предизвикателство от мащабни размери. Следователно, „Ал Хол“ остава свидетел на неспособността на света да се справи с трайните последици от тероризма и радикализацията.

Така, лагерът „Ал Хол“ продължава да представлява мрачна картина на човешкото страдание и загуба в битката срещу тероризма, която остава неизвестна за много от нас.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x