Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Забрана за най-замърсяващите автомобили в центъра на София: Ефективна ли е мярката?

Забрана за най-замърсяващите автомобили в центъра на София: Ефективна ли е мярката?

От 1 декември в центъра на София е въведена нова ниско-емисионна зона, като част от мерките за борба със замърсяването на въздуха през зимния период. До края на февруари 2025 г. в тази част на града е ограничен достъпът на автомобили от първа и втора екологична група – най-замърсяващите превозни средства. Основната цел на инициативата е подобряване качеството на въздуха в столицата, която традиционно страда от високи нива на замърсяване през студените месеци.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Ефективност и реален ефект

Според Драгомира Раева от Сдружение „За Земята“, мярката е стъпка в правилната посока, но ефектът ѝ зависи от контрола и обхвата на зоната. В доклад на организацията се посочва, че макар и нискоемисионните зони да са доказан инструмент за намаляване на вредните емисии в много европейски градове, в София успехът на тази инициатива ще зависи от стриктното спазване на забраната и допълнителни мерки за намаляване на замърсяването.

Какъв въздух дишаме?

Замърсяването на въздуха в София се дължи на няколко основни източника: автомобилния трафик, битовото отопление с твърди горива и индустриалните дейности. През зимата основен фактор за мръсния въздух са именно твърдите горива, използвани за отопление, което води до високи нива на фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2.5). Според данни от мониторингови станции, в пикови периоди стойностите на тези частици значително надвишават допустимите норми, особено в квартали извън центъра.

Необходими допълнителни действия

Раева подчертава, че ограничаването на достъпа на замърсяващи автомобили е само една част от решението. Според нея са нужни допълнителни мерки, като:

насърчаване на използването на градски транспорт и велотранспорт,

по-строг контрол върху отоплението с твърди горива,

субсидии за преминаване към по-екологични форми на отопление.

Ще доведе ли мярката до реална промяна?

Макар нискоемисионната зона в центъра на София да е амбициозна инициатива, ефектът ѝ върху качеството на въздуха в столицата ще се усети, ако бъде комбинирана с други политики за устойчиво градско развитие. В противен случай замърсяването може просто да се измести към други части на града. Сдружение „За Земята“ ще продължи да следи данните за замърсяването и да настоява за по-широки и последователни действия от страна на общината.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x