Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Свят > Завръщането на сомалийските пирати засилва натиска върху корабната индустрия

Завръщането на сомалийските пирати засилва натиска върху корабната индустрия

Катер с повече от дузина сомалийски пирати на борда се приближава към притежаван от Бангладеш кораб за насипни товари. Екипажът на кораба „Абдула“ изпраща сигнал за помощ и се е свързал и с „горещата“ линия за спешни случаи.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Никой обаче не стига до тях навреме. Пиратите се качват на борда на кораба, стрелят предупредително и взимат капитана и втория офицер за заложници, казва главният офицер Атик Ула Хан в аудио съобщение, изпратено до собствениците на кораба и цитирано от „Ройтерс“.

„По милостта на Аллах досега никой не е пострадал“, казва Хан в съобщението, записано преди пиратите да вземат телефоните на екипажа. Компанията е споделила записа с „Ройтерс“.

Седмица по-късно „Абдула“ е закотвен край бреговете на Сомалия. Той е последната жертва на възраждането на пиратството, което международните военноморски сили смятаха, че са овладели.

Нарастващи рискове

Набезите натрупват рискове и разходи за корабните компании, които се добавят към ударите с дронове и ракети от йеменските бунтовници хути в Червено море.

Повече от 20 опита за отвличания от ноември 2023 г. насам доведоха до повишаване на цените за въоръжени охранители и застрахователно покритие и повишиха спектъра от възможни плащания на откуп, според петима представители на индустрията.

Членове на сомалийска банда са коментирали пред „Ройтерс“, че се възползват от разсейването, осигурено от ударите на хутите на няколкостотин морски мили на север, за да се върнат към пиратството, което затихна за почти десетилетие.

„Те се възползваха от този шанс, защото международните военноморски сили, които действат край бреговете на Сомалия, свиха операциите си“, казва пиратски финансист с псевдоним Исмаил Исе. Той казва, че е помогнал за финансирането на отвличането на друг кораб за насипни товари през декември миналата година.

Той разговаря с „Ройтерс“ по телефона от Хул Анод, крайбрежен район в полуавтономния североизточен регион на Сомалия Пунтланд, където корабът „Руен“ беше държан в продължение на седмици.

Въпреки че заплахата не е толкова сериозна, колкото беше през 2008-2014 г., регионални служители и представители на корабната индустрия са загрижени, че проблемът може да се задълбочи. „Ако не спрем това, докато е още в начален стадий, проблемът може да стане също толкова голям, колкото беше тогава“, казва президентът на Сомалия Хасан Шейх Мохамуд пред „Ройтерс“.

Наскоро индийски военноморски кораб прихвана и освободи „Руен“, с който сомалийски пирати се осмелиха да излязат отново в морето. Мисията на Европейския съюз за борба с пиратството, EUNAVFOR Atalanta, каза, че пиратите може да са използвали кораба като стартова площадка за атака срещу пакистанския „Абдула“.

Индийският флот съобщи, че всичките 35 пирати на борда са се предали, а 17-те заложници са били спасени без наранявания.

Сайръс Моди, заместник-директор на отдела за борба с престъпността на Международната търговска камара, коментира, че намесата на индийския флот, който е разположил най-малко дузина военни кораби източно от Червено море, може да има важен възпиращ ефект.

Нарастващи разходи

Водните пътища край Сомалия са сред най-натоварените в света. Всяка година около 20 000 кораба, превозващи всичко – от мебели и облекло до зърнени храни и гориво, преминават през Аденския залив на път за и от Червено море и Суецкия канал, най-краткият морски път между Европа и Азия.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x