Защо единствено у нас се създава напрежение при подготовка на плажа за зимния период (ВИДЕО и СНИМКИ)
Заради възникналото напрежение и недоволство от „будни граждани“, породено от депонирането на пясъка по българските плажове, потърсихме за коментар Николай Димитров зам.-председател на асоциацията на стопаните на морски плажове и концесионер на плаж Крайморие.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
„Време е вече да се сложи точка на тези безсмислени приказки и интерпретации, които се приказват от хора, нямащи и най-малка представа от тази материя.
Не е вярно, че държавата и институциите ни нищо не знаят и дори бездействат относно това. Напротив, провели сме много срещи по този въпрос, на които сме коментирали и обсъждали начините за запазването на родните плажове.
Последната среща беше в Областна управа Бургас през месец Февруари, на която присъстваха всички ресорни институции. Имаше представители от Министерството на туризма, от БАН в лицето на Института по океанология, РИОСВ, Басейнова дирекция, Община Бургас и домакините от Областна управа. Срещата беше по инициатива на концесионерите на морски плажове.
От Института по океанология представиха дори стряскащи данни за това, че България годишно губи между 40-45 декара брегова част, в това число плажни ивици в следствие на климатичните изменения. Данните бяха цитирани от директорът на института доц. Николай Вълчев.
Не е вярно, че няма ред по който ние да подготвяме плажовете за зимния период и в последствие за летния, като дори това ни е изискване и задължение по договор.
В крайна сметка ние влагаме лични средства за опазване на държавния имот, казано по друг начин, някой ще направи ли този огромен разход, ако не се налага и не му е задължение по договор. Това депониране на пясък е познато в световната практика като софт инженеринг – депониране на пясък. Пясъкът така или иначе си е там и ние го депонираме до заведенията, за да го предпазим от разпиляване от силните зимни ветрове.
На никой няма да му е приятно да плажува на оголен плаж, а в същото време при мониторинг ние ще бъдем санкционирани.
За тези наши задължения и подготовки на съответната ивица, ние уведомяваме надлежно Министерството на туризма, РИОСВ, Басейнова дирекция, общината, в която се намира плажа, а от тази година и Областна управа.
Това е и световна практика в САЩ и Европа и ще ви предоставя снимки и клипове за това, че там хората са осъзнали, че това е единствената възможност да се запазят плажовете.
Крайно време е да престанат интерпретациите по тази тема и да се обясни от институциите на така наречените „будни граждани“, че това не се прави на тъмно и не е незаконно, а нужно, ако желаем да си запазим красивите плажове“, сподели Николай Димитров ексклузивно за „Днес България“.