Зрелището „Биг Брадър“ и свирепият парад на повърхността: Бълвоч на безсмислието и дегенеративната простащина
Ще започнем с едно голямо въздишане, защото всеки опит да се обясни този попкултурен фарс изисква не малка доза търпение и, разбира се, хумор – иначе би било просто тъжно. Какво виждаме на екрана всяка вечер в това зрелище Биг Брадър, което, според някои, е дълбоко изследване на човешките взаимоотношения? Не – това не е социален експеримент, това е чист, неподправен цирк на тъпотията и канската простащина.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Поредният бълвоч, в поредния калпав сезон…
Тук, в центъра на драмата, имаме въпросната звезда на вечерта – Беба, представител на вида „съвременна кралица на тъпотата“. Не просто козметичка, а самопровъзгласена влиятелна фигура, която вероятно е убедена, че половината население на България не само я обожава, но направо я обожествява. Само че тази половина явно съществува в един измислен паралелен свят, където на мода са не естествената красота, а 15 сантиметровите мигли и филърите в геометрична форма на снежен човек.
Сцената се сгъстява: наоколо й се въртят „любовни“ триъгълници и четириъгълници, всичките с диаметър точно колкото националната трагедия. Мъжете, които обикалят около Беба, са два типа: здрави батки и икономически резервни касички. Какво ги привлича ли? Може би нейната неразбита самоувереност или пък цветния „гардероб“ на нейното „достойнство“. Тук любовта се мери с тежестта на екстеншъните, докато истинските мъже, онези, които си ценят времето, гледат иронично и даже малко разтревожено на сцената, в която кралицата и свитата й отдават едно трибютно изпълнение на всичко евтино и празно.
Но нека не пропуснем и „съперниците“ – лоялните герои, готови да се унижават заради жена, чиято основна заслуга е да разбира как се поддържа фалшива усмивка с три слоя помада. Единият пъшка, защото тя „не му отговаря на чувствата“, другият гордо се смята за избраник на сърцето й, макар че е по-вероятно просто да е спечелил сезонен абонамент за вниманието й. За всички тях това вероятно е някаква епична борба, достойна за древногръцки театър. Истината обаче е далеч по-малко драматична и безкрайно по-комична.
Кулминацията е вече пред нас – все пак и без това тези „истории“ са конструирани по модел, в който по-важно е не толкова да покажеш някаква стойност, а да успееш да издразниш максимално нормалните хора пред екрана. Реалността ли е тази или някакво пошло копие на реалността, нарочно подправено, за да изглежда като парад на абсурда? Разгледан от този ъгъл, „Биг Брадър“ се превръща в училище за нова култура, само че култура на… празноглавието.
И докато зрителите изпращат скъпоценни есемеси, обнадеждени, че така ще променят съдбата на своите телевизионни фаворити, някъде там реалността им се подсмихва – защото всичко това, с гръм и трясък, ще бъде забравено, заедно с последния маникюр на Беба и неизказаната любов на ухажора й.