Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
14.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > „Извинението“ като политическо табу: Ивайло Мирчев и школата…“с половин уста“

„Извинението“ като политическо табу: Ивайло Мирчев и школата…“с половин уста“

В българската политика има един особен жанр. Не е нито драма, нито комедия, макар че често прилича и на двете. Това е жанрът на „извинението след бурята“. Там главните герои първо хвърлят бензин в огъня, после идват с пластмасова чашка вода и тържествено обявяват, че гасят пожара.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Точно в тази роля отново влезе Ивайло Мирчев. След поредния публичен скандал, този път с доставчик на храна, депутатът реши да направи това, което представителите на ПП-ДБ правят най-добре: „проба–грешка“, а ако обществото не преглътне номера – идва извинението. Разбира се, поднесено внимателно, премерено и с достатъчно думи, за да звучи като самокритика, без всъщност да боли.

Мирчев призна, че можел „да направи повече“, за да не ескалира конфликтът. Политическият превод на това звучи приблизително така: „Да, може би не трябваше да държа човека на място, но и вие не разбрахте колко съм бил афектиран.“ В българската политика това вече е цяла философия – не си виновен, просто си „емоционално ангажиран“.

Интересното е друго. Когато обикновеният човек направи скандал на улицата, той получава акт, присмех и видео във Facebook. Когато политик го направи, следват пресконференции, анализи, телевизионни турнета и накрая едно почти героично „признавам, че сгреших“. Все едно гледаме пожарникар, който първо подпалва мазето, а после гордо държи маркуча за снимка.

А в случая с Мирчев има и още един пласт. Това е човек, който често говори за морал, ред, законност и граждански модел на поведение. От трибуната всичко звучи като скандинавски учебник по демокрация. Но когато реалността почука на прозореца, се оказва, че и най-големите борци срещу агресията могат да се окажат режисьори НА СОБСТВЕНИ екшъни.

Тук идва и големият въпрос: колко пъти сме чували представители на ПП-ДБ да се самокритикуват истински? Не с „ако някой се е почувствал засегнат“, не с „контекстът беше различен“, не с „думите ми са извадени“. Истинско признание. Истинска отговорност. Истинско политическо смирение.

Отговорът е прост и неудобен: почти никога.

В техния свят грешките са като петна върху бяла риза – не се перат, а се замазват с PR. Ако обществото реагира остро, следва контролирано извинение. Ако бурята утихне – всичко продължава по старому. Политическият GPS винаги води към една и съща дестинация: „Ние сме добрите, значи и грешките ни са добри.“

Но народът вече не се впечатлява толкова лесно. Хората отдавна спряха да гледат кой колко модерно говори и колко пъти използва думите „реформа“ и „ценности“. Те гледат поведението. А то понякога казва повече от цяла парламентарна реч.

И така, след всяка нова криза българският избирател гледа познатия спектакъл: политикът влиза като революционер, излиза като жертва на обстоятелствата и накрая се покланя с половин извинение. Завесата пада. До следващия скандал.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.