Извънредна новина! Първа в света ваксина срещу рак на белия дроб, нова ера в онкологичното лечение
Първата мРНК ваксина срещу недребноклетъчен рак на белия дроб е вече в клинични изпитвания
В Обединеното кралство вече започнаха клинични изпитвания на първата в света ваксина срещу рак на белия дроб, базирана на мРНК технологията. Ваксината, наречена BNT116 и разработена от германската биотехнологична компания BioNTech, се фокусира върху най-разпространената форма на заболяването – недребноклетъчния рак на белия дроб (НДКБД). Това ново лечение може да отвори врати за революционен подход в борбата с рака, като засилва имунния отговор на пациента и унищожава само раковите клетки, без да засяга здравите тъкани.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Как работи ваксината BNT116?
Ваксината използва месинджър РНК (мРНК) технология, подобно на ваксините срещу COVID-19. Тя действа чрез представяне на специфични туморни маркери от НДКБД на имунната система. Това стимулира организма да разпознава и унищожава раковите клетки, които изразяват тези маркери, като същевременно се предпазва от връщане на заболяването. За разлика от химиотерапията, този метод щади здравите клетки, което намалява риска от сериозни странични ефекти.
Клинични изпитвания: Първи резултати и очаквания
Клиничното изпитване от фаза 1 включва около 130 пациенти от различни страни, сред които Великобритания, САЩ, Германия, Полша и Испания. Първият пациент в Обединеното кралство вече получи своята доза, а общо около 20 британски пациенти ще бъдат включени в програмата. Те ще получат ваксината в комбинация с имунотерапия, която се използва за засилване на естествените защитни сили на организма срещу рака.
Какво означава това за бъдещето на онкологията?
Ракът на белия дроб е един от най-смъртоносните видове рак, причиняващ около 1,8 милиона смъртни случая годишно по света. При пациенти с напреднали форми на заболяването процентът на преживяемост остава изключително нисък. С тази нова ваксина обаче се открива възможност за значително подобрение в лечението на заболяването.
„Навлизаме в много вълнуваща нова ера на имунотерапия, базирана на мРНК, която може да промени лечението на рак на белия дроб“, коментира проф. Сиоу Минг Лий, водещ консултант по медицинска онкология в University College London Hospitals.
С новата ваксина BNT116, учените и медицинските специалисти се надяват да постигнат значителен пробив в лечението на рак на белия дроб, който е един от най-големите онкологични предизвикателства в света. Макар да са необходими допълнителни изследвания и време за пълно оценяване на ефикасността и безопасността на ваксината, първоначалните резултати и вълнението сред експертите дават надежда, че тази иновативна технология ще може да спаси много животи в бъдеще.