Изкуственият интелект открива аномалии на плода с 42% по-бързо

Лондон, 27 март – Изкуственият интелект (ИИ) може да помогне за по-бързо и надеждно откриване на аномалии на плода при пренатални сканирания, като работи почти два пъти по-бързо от традиционните методи, без компромис с точността. Това показва ново британско проучване, публикувано в списание NEJM AI.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Изследването, ръководено от Кралския колеж в Лондон и Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, включва 78 бременни жени и 58 ехографа. Основната цел е била идентифициране на сърдечни аномалии при плода около 20-ата гестационна седмица, но учените твърдят, че ИИ може да се използва за откриване и на други аномалии.
Според резултатите, алгоритмите са с 42% по-бързи при измерването на плода, като елиминират необходимостта от ръчни паузи за измерване и запазване на изображенията.
ИИ сканирането – ефективност и надеждност
Водещият автор на изследването Томас Дей подчертава, че технологията може значително да улесни работата на специалистите:
„Нашето изследване показа, че сканирането с помощта на ИИ е точно, надеждно и по-ефективно. Надяваме се, че тази технология ще освободи ценно време на специалистите, за да се съсредоточат върху грижите за пациентите“, заяви той.
Ранната диагностика на вродени заболявания
Една от участничките в проучването, Ашли Луисън, разказва за личния си опит. Благодарение на ИИ инструментите, лекарите са открили сърдечно заболяване при нейния нероден син Ленъкс още в ранните етапи на бременността.
„Ранното диагностициране на Ленъкс беше много важно, тъй като това означаваше, че можем да планираме правилно лечението. Някои състояния са трудни за откриване, затова съм развълнувана от възможността да използваме нова технология, която може да помогне“, споделя Луисън.
Внедряване на технологията в болниците
ИИ инструментът вече се въвежда в редица болници в Лондон, като се очаква да подобри качеството и ефективността на пренаталните прегледи.
Това проучване подчертава нарастващата роля на изкуствения интелект в медицината и показва, че новите технологии могат значително да подпомогнат диагностицирането на вродени аномалии, което може да спаси животи и да улесни работата на лекарите.