Износът на българско сирене стига до Сингапур и Кот д`Ивоар
През последните две години България бележи значителен ръст във вноса на млечни продукти от различни страни. Данните, предоставени от Министерството на земеделието и храните и цитирани от икономическия сайт Pariteni.bg, разкриват разнообразие от вносни продукти, които запълват рафтовете на българските магазини. Немски и полски масла, румънско мляко и сметана, гръцки сирена и „йогурт“ са само част от асортимента, предлаган на потребителите. Значителен внос на млечни стоки идва още от Нидерландия, Чехия и Сърбия.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Румъния е най-големият вносител на мляко и млечни изделия в България. През 2022 г. от общо 166.5 хиляди тона внесени млечни продукти, 32.54 хиляди тона са били доставени от северната ни съседка. През 2023 г. общият внос се увеличава до 204.46 хиляди тона, като румънските млечни продукти надхвърлят 44.4 хиляди тона. През първите месеци на 2024 г. обаче Унгария изпреварва Румъния по продажби на млечни продукти в България.
Докладът на Министерството на земеделието и храните предоставя подробни разбивки по стокови групи, като се открояват различни фаворити. Румъния е лидер във вноса на мляко и сметана, докато Германия води при доставките на концентрирани и подсладени млека, масла и млечни пасти за мазане. Германия също така е най-големият вносител на сирена и извара с над 37,500 тона през миналата година, следвана от Полша и Нидерландия с по 6.5-7 хиляди тона.
Голямото разнообразие от вносни млечни продукти в магазините дава възможност на потребителите да сравняват и избират според цените, качеството и произхода на продуктите. Въпреки това, българските производители на мляко и млечни изделия изразяват недоволство от конкуренцията, която чуждестранните продукти представляват.
България също така изнася млечни изделия, въпреки че обемите на износа са по-скромни в сравнение с вноса. През 2023 г. българските фирми са изнесли общо 41 хиляди тона мляко и млечни продукти, което представлява увеличение спрямо 2022 г., когато износът е бил с 6% по-малък.
Българските млечни продукти се търгуват в десетки държави по целия свят, включително в Северна Македония, Косово, Дубай, Саудитска Арабия, Сингапур и Кот д’Ивоар. Основните пазари обаче остават страните от Европейския съюз, като водещи са Румъния и Гърция.
Основните приходи от износ на млечни продукти идват от сиренето, което е донесло 121.5 милиона лева през миналата година. За сравнение, експортът на кисели млека, айран и заквасени млека е на обща стойност едва 16.5 милиона лева. От общо 21,820 тона българско сирене и извара, продадени зад граница, 5,554 тона са заминали за Гърция, а 2,820 тона – за Румъния. Ценители на българското сирене има и в дестинации като Кувейт, Катар и Йордания.
Докладът на Министерството на земеделието и храните разкрива сложната картина на вноса и износа на млечни продукти в България. Въпреки че страната бележи значителен внос от множество държави, българските производители продължават да намират пазари за своите продукти както в региона, така и в по-отдалечени части на света. Тази динамика подчертава важността на качеството, разнообразието и конкурентоспособността в сектора на млечните продукти.