Икономиката на София: Водещата роля на столицата в България
Ден след като отбелязахме Деня на София, нека разгледаме столицата в цифри. София продължава да бъде икономическият двигател на България, генерирайки близо 41% от общия БВП на страната. По последни данни за 2023 г., се очаква брутният вътрешен продукт на града да достигне внушителните 75 милиарда лева. Тази стабилност се дължи на силно развитите сектори на услугите и индустрията.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Два сектора заемат водещо място в икономиката на София – секторът на услугите (84% от икономиката) и индустрията (15%). Услугите носят повече от половината добавена стойност за целия сектор в България, а индустрията допринася с 25% от добавената стойност на индустриалния сектор в страната. Особено значими са търговията и информационните и комуникационни технологии, които формират около половината от добавената стойност на столичните предприятия.
През 2022 г. преките чуждестранни инвестиции в София достигат близо 15 милиарда евро, което е повече от половината от всички инвестиции в България. Основните сектори, привличащи инвестиции, включват търговия, транспорт и туризъм, както и информационните технологии, недвижими имоти и индустрият
София е дом на близо 1,3 милиона души, а населението в трудоспособна възраст съставлява 66%. Столицата отчита най-ниската безработица в страната – едва 1,6%. Средната месечна заплата в София достига почти 2800 лева, което я прави най-високата сред съседните столици. Сравнена с Букурещ, тя е с 160 евро по-висока, с 400 евро повече от тази в Белград и повече от двойно по-висока от заплатите в Скопие.
София продължава да бъде икономическото сърце на България, привличайки инвестиции, предлагаща високи заплати и развиваща се в множество сектори.