Илон Мъск критикува Австралия за планираната забрана на социалните мрежи за деца под 16 години
Американският милиардер и собственик на социалната платформа Х, Илон Мъск, отправи критики към австралийското правителство заради нов законопроект, целящ да забрани използването на социални медии от деца под 16-годишна възраст, съобщи „Ройтерс“.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Лявоцентристкото правителство на Австралия внесе в парламента предложението, което предвижда тежки санкции за нарушителите – до 49,5 млн. австралийски долара (30,5 млн. евро) глоба за социални платформи, ако бъдат установени системни пропуски в изпълнението на закона.
- Барабаниста на Iron Maiden се оттегля от концертна дейност
- Засилване на турски престъпни групи в Гърция
- Как Сашо Кадиев и Ивето Чоева си обзаведаха семейно гнездо за над половин милион евро
- Бетонен стълб на улица в „Кумарица“ буди опасения сред жителите
- Пенсиите ще се увеличат с до 9% от 1 юли
Мъск коментира в публикация, че инициативата „изглежда като опит за контрол на достъпа до интернет за всички австралийци“. Предложението на Австралия е сред най-строгите в света, като поставя висока възрастова граница и не допуска изключения за родителско съгласие или за съществуващи профили.
Сравнение с други държави
Австралийският законопроект е по-строг в сравнение с подобни инициативи в други страни. Например, Франция предвижда забрана за социалните мрежи за деца под 15 години, но допуска използване с родителско съгласие. В САЩ технологичните компании от години са задължени да получават съгласието на родителите за обработка на данни на деца под 13 години.
Напрежение между Мъск и австралийското правителство
Това не е първият сблъсък между Мъск и австралийските власти. През април неговата платформа Х (преди известна като Twitter) оспори съдебно заповед на австралийския орган за кибер регулация за премахване на съдържание, свързано с инцидент с намушкване в Сидни. Тогава премиерът на Австралия, Антъни Албанезе, нарече Мъск „арогантен милиардер“. Освен това Мъск е критикувал Австралия заради приет закон за борба с дезинформацията, като определи политиките на правителството като „фашистки“.
Новите предложения в Австралия вероятно ще предизвикат оживени дискусии както сред технологичните компании, така и сред обществеността, особено по въпросите за свободата на интернет и защитата на личните данни.