Инфлацията топи парите за втора пенсия
Инфлацията е значителен фактор, който е повлиял на натрупаните средства за втора пенсия, показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) и Националния статистически институт. Според публикация на вестник „Труд“, изминалите 20 години от началото на отчитането на доходността на частните пенсионни фондове показват тревожна тенденция – доходността на универсалните пенсионни фондове е по-ниска от инфлацията за същия период.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
На 1 юли 2024 г. се навършиха 20 години откакто КФН започна да публикува данни за доходността на частните пенсионни фондове. За този период, доходността на универсалните пенсионни фондове, където задължително се осигуряват хората, родени след 1959 г., е варирала между 65,2% и 125%. В същото време инфлацията за същия период е била 126,5%. Тези числа показват, че нито един от универсалните пенсионни фондове не е успял да надмине инфлацията, което означава, че реалната покупателна способност на внесените преди 20 години пари е намаляла.
В доброволните пенсионни фондове картината е малко по-различна. Само седем от десетте фонда, опериращи повече от 20 години, са постигнали доходност между 22,6% и 147,6%. Въпреки това, само два от тях са успели да надминат инфлацията за същия период, което подчертава предизвикателствата, пред които са изправени пенсионните фондове в условията на висока инфлация.
Сред основните причини за по-ниската доходност на фондовете спрямо инфлацията е догонващият характер на икономиката на България, която се стреми да достигне средните нива на цените в Европейския съюз. Това, комбинирано с ниската първоначална вноска към капиталовите фондове от втория стълб, е довело до недостатъчни средства за адекватна пенсия.
На фона на тези резултати, частните пенсионни фондове настояват за увеличаване на вноските за втора пенсия. Председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, Евелина Милтенова, изрази необходимостта от плавно увеличаване на вноската от сегашните 5% до 10%. Това би трябвало да осигури по-добра доходност и по-адекватна защита на пенсионните права на осигурените лица.
Данните показват, че макар пенсионните фондове да са увеличили номиналната стойност на осигуровките, те не са успели да компенсират инфлацията. Това поставя сериозни въпроси относно ефективността на текущата пенсионна система и необходимостта от реформи, които да гарантират адекватни пенсии за бъдещите пенсионери. Увеличаването на вноските към втория стълб е една от предложените мерки, но остава да видим дали това ще бъде достатъчно за справяне с предизвикателствата.