Иран започва преговори в Катар за прекратяване на конфликта със САЩ
Иранска високопоставена делегация пристигна в Катар в рамките на започналия дипломатически процес за прекратяване на конфликта със Съединени американски щати. Това съобщиха ирански държавни медии, цитирани от международни агенции.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Делегацията е водена от председателя на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф, който участва като главен преговарящ от страна на Техеран. В Доха се намира и външният министър на Иран Абас Арагчи, който провежда разговори с министър-председателя на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани.
Според информацията основните теми в преговорите са сигурността в района на Ормузки проток и бъдещето на иранските запаси от обогатен уран. В дискусиите участва и ръководителят на иранската централна банка, който ще обсъжда възможността за освобождаване на замразени ирански активи като част от евентуално споразумение.
По-рано през деня от Техеран заявиха, че са готови да започнат разговори по ядрената си програма едва след оформяне на рамка за прекратяване на конфликта. Новата позиция бележи промяна спрямо досегашната линия на Иран, според която първо трябваше да бъде прекратена войната и отменена американската морска блокада срещу ирански пристанища.
Очаква се следващите дни да бъдат ключови за развитието на дипломатическите усилия, като посредническата роля на Катар остава централна в опитите за постигане на споразумение между Вашингтон и Техеран.
- Производители на плодове и зеленчуци сигнализират за натиск от търговски вериги след старта на „Кошница с грижа“

- БАБХ затяга контрола върху вноса на млечни суровини

- Илияна Йотова отличава пожарникарите, спасили пострадали при трагичната катастрофа на „Челопешко шосе“

- ГЕРБ-Варна сигнализира за предполагаем незаконен строеж край Делфинариума

- Черна статистика за наркотикът убиец: Над сто загинали от фентанил у нас






