Йотова посети ключов индустриален обект с българско участие в Баку
Президентът на Република България Илияна Йотова посети индустриалната свободна икономическа зона в град Сумгаит, близо до Баку, където е изграден завод с изцяло българска инвестиция. Обектът е определен като стратегически от президента на Азербайджан Илхам Алиев.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Заводът е предназначен за утилизация на отработени индустриални и моторни масла и производство на базови масла от първа и втора група. Проектът представлява първата инвестиция от такъв мащаб в тази сфера в Азербайджан и е единственият индустриален проект, реализиран с българско участие, одобрен след визитата на Илхам Алиев в България през 2023 г.
По информация от място, заводът е на етап предпускови изпитания. Той е разработен от българска компания, специализирана в екологично строителство, проектиране и управление на проекти, и е оценен като високотехнологичен и съобразен със съвременните екологични стандарти, включително изискванията на Конференцията на ООН за климатичните промени, проведена в Баку през 2024 г.
Посещението на Йотова в Азербайджан е част от участието ѝ в Срещата на върха в рамките на 13-ата сесия на Световния градски форум. Форумът, организиран от ООН, се провежда на всеки две години и е сред водещите глобални събития, посветени на градското развитие, урбанизацията и устойчивите политики.
По инициатива на Азербайджан за първи път в рамките на форума се организира и среща на високо равнище с участието на държавни и правителствени ръководители. В българската делегация участва и кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България.
В събитието, което продължава до 22 май, участват представители на местната власт от различни държави, с фокус върху устойчивото градско развитие и глобалните предизвикателства пред градовете.



