Качествено ли се строи в Бургас и устойчиви ли са сградите на земетресения? Отговаря председателят на Бургаското дружество на Съюза на Архитектите арх. Емил Бурулянов
Във връзка със силната сеизмична активност и земетресенията в нашата съседка Турция, потърсихме председателя на Съюза на Архитектите в Бургас – арх. Емил Бурулянов за мнение по устойчивостта на сградния фонд в града, нов и стар, качеството на строителството и важността на качествения контрол.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Арх. Бурулянов, какво е сегашното състояние на сградния фонд в Бургас и как се сравнява с близките държави, които преживяват ежемесечно бедствия от земетръсен характер?
През последните години строителната индустрия в Бургас постигна значителен напредък по отношение на използването на по-добри и качествени материали, както и спазването на националните и европейските строителни норми и стандарти. Това е правилния превантивен отговор на заплахата от земетресения, които засегнаха близките ни държави. Видяхме много срутвания на сгради поради лошо строителство и нискокачествени материали затова е нужно постоянното напомняне за важността на използването на възможно най-добрите материали и техники в нашите строителни проекти. Като цяло сградния фонд в града е в добро техническо състояние, дали е лицеприятен или не е друг въпрос, за който има заслужава отделен коментар и разискване.
Каква е ролята на местната власт за гарантиране на качеството на строителството в Бургас?
Местните власти играят решаваща роля, гарантирайки, че строителните проекти в Бургас се придържат към нормативите и стандартите за качество. Те трябва да извършват проверки за контрол на качеството на строителните обекти, за да гарантират, че използваните материали отговарят на необходимия стандарт и че строителството е безопасно и надеждно и то не само при случай на земетресение.
Скорошната сеизмична активност в региона, ще повиши ли вниманието към строителния сектор?
Бургас се намира в сеизмично активен район, а през последните няколко години преживяхме няколко земетресения, макар и значително по-леки от тези през последния месец. Тези събития подчертаха необходимостта от използването на висококачествени материали в строителството, особено в новото строителство. Не можем да си позволим компромис с качеството на материалите, използвани в строителството, тъй като това може да има опустошителни последици в случай на земетресение, както и се вижда на практика, компромиса с човешкия живот е немислим.
Добре, разбираме че в новите сгради нормите се съблюдават внимателно, но бихте ли споменали има ли опасност при строените през 70-те години панелни сгради?
Да, през този период панелните методи на строителство бяха широко използвани в страните от съветския блок, включително България. Въпреки че този метод на строителство е ефикасен и рентабилен, той често води до сгради, които са структурно по-нестабилни по време на земетресения, радващото е че всички високи блокове имат добре формирано централно комуникационно ядро поемащо стреса, а разпределенията по етажи на по ниските блокове са много добре функционално решени и разпределят напрежението по различните секции и входове. Където има нужда и са видими пукнатини или размествания се правят конструктивни обследвания на сградите и се предписват не само мерки по енергийна ефективност, но и структурни заздравявания за допълнителна безопасност и дълготрайност на конструкцията.
Арх. Бурулянов смятате ли, че в България и Бургас като цялост се строи качествено и безопасно?
Строителната индустрия в страната и региона постигна голям напредък през последните години по отношение на използването на по-качествени материали и спазването на националните и европейски строителни норми и стандарти. Важно е обаче местните власти да продължат да извършват проверки за контрол на качеството на строителните обекти, за да гарантират, че стандартите се спазват. Със заплахата от земетресения в региона, прилагането на нормативите и качествените строежи са от първостепенно значение за гарантиране на безопасността и дълготрайността на нашите сгради. Трябва да се поучим от грешките от миналото и да гарантираме, че нашите сгради са проектирани и построени така, че да издържат на всяка потенциална сеизмична активност.