Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
10.12.2024

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Книжните инфлуенсъри: Новите будители, които насърчават младите към четене

Книжните инфлуенсъри: Новите будители, които насърчават младите към четене

Възходът на книжните инфлуенсъри

В последните години България стана свидетел на възхода на така наречените книжни инфлуенсъри, които използват социалните медии, за да насърчават четенето сред младите. През платформи като Instagram, TikTok и YouTube те не само споделят своите мнения и впечатления от книгите, които четат, но и изграждат активни общности от последователи, които търсят нови заглавия и вдъхновение.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Това явление, известно още като Bookstagram, BookTok и BookTube, представлява световно движение, което вече има и силни последователи у нас. Пример за това са Краси Караиванов, Виктория Томова и Теди Рафаилова, които със своята страст и отдаденост вдъхновяват стотици българи да открият или преоткрият удоволствието от четенето.

Историите зад профилите

Краси Караиванов, например, стартира своя YouTube канал за книги след като самият той се запалва по четенето благодарение на подобни видеа. Днес каналът му включва не само ревюта на книги, но и специални сегменти, които проследяват процеса на издаване на книги – от създаването до достигането им до читателя. „Това е пътешествие, което много харесвам и което искам да споделям с моята аудитория,” разказва Краси.

Виктория Томова и Теди Рафаилова от своя страна използват Instagram, за да представят книги, които са им направили силно впечатление. За тях споделянето на книга е нещо повече от реклама. „Ние не опитваме да продаваме продукт, а да споделяме книги, които истински ни вълнуват,” обяснява Теди. „Искаме да дадем нещо стойностно и вдъхновяващо, а не просто да насърчаваме консуматорско поведение.”

Митът за младите и четенето

Сред популярните схващания е, че младите хора не проявяват интерес към книгите. Но според българските книжни инфлуенсъри тази идея е остаряла. „Младите хора четат, но просто каналите, през които намират книгите, са различни,” казва Виктория. Тя отбелязва, че в Bookstagram и BookTok се развиват не само нови читателски интереси, но и по-различни форми на литература, които съответстват на съвременните нужди на младите.

„Друг мит, който опровергаваме, е, че българските автори не са толкова добри, колкото световните,” добавя Краси. Според него и много други съвременни книжни инфлуенсъри, родните автори пишат на световно ниво, но често остават в сянка заради липса на популяризация и подкрепа.

Книжните инфлуенсъри като съвременни будители

Тези млади хора се явяват новите будители на нашето време – те предизвикват хората не само да четат, но и да се замислят за стойността на литературата, за силата на думите и за важността на културата в един все по-дигитализиран свят. Със своето съдържание книжните инфлуенсъри допринасят за културното развитие и вдъхновяват ново поколение от читатели, което търси смисъл и дълбочина в това, което чете.

Тяхната дейност показва, че социалните мрежи могат да бъдат не само средство за забавление, но и място за образователно и културно обогатяване.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x