Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
06.10.2024

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бизнес > КНСБ настоява за голяма данъчна реформа: Пламен Димитров предложи намаляване на данъците и нови осигурителни вноски

КНСБ настоява за голяма данъчна реформа: Пламен Димитров предложи намаляване на данъците и нови осигурителни вноски

Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров призова за значителна данъчна реформа, целяща намаляване на данъчната тежест върху работещите и въвеждането на единна ставка от 15% ДДС. В предаването „Офанзива с Любо Огнянов“ по Нова телевизия, Димитров изрази надежда, че народните представители ще проявят разум и ще избягат от популизма, за да може бюджетът на страната да се „върже“ в рамките на 3% дефицит.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

„Ние от КНСБ настояваме за обща данъчна реформа, която да облекчи данъците за всички работещи и да въведе 15% ДДС. До 2025 г. е най-разумно ставките да се върнат на 20% за всичко, за да се постигне балансът в бюджета. Осигурителните вноски трябва да нарастват с по 1 процентен пункт годишно, започвайки от следващата година“, коментира Димитров.

Вдигане на осигурителните прагове

Пламен Димитров изрази подкрепа за предложението максималният осигурителен доход да се увеличи до 4275 лева. Той подчерта, че минималният осигурителен доход трябва да следва увеличението на минималната работна заплата и да достигне 1077 лева, в съответствие с действащия закон. По отношение на максималния осигурителен доход, Димитров предложи да се приложи прогнозираният ръст на средния осигурителен доход.

Промени в Закона за енергетиката

Димитров коментира и последните събития около Закона за енергетиката, който предизвика напрежение сред депутатите и синдикатите. На последното заседание на 50-ия парламент, по време на което се обсъждаха промените в закона, стана свидетел на напрегната обстановка, включваща окупация на трибуната, изключване на светлините в пленарната зала и изпълнение на националния химн. Димитров обвини някои депутати, че целенасочено са действали против интересите на миньорите.

„Миньорите бяха изключително разтревожени, затова и направихме корекции в предложените текстове, за да се уверим, че средствата ще отидат директно към мините. Ще има прозрачност и контрол върху разпределението на средствата“, каза президентът на КНСБ.

Мините и бъдещето на заетостта

Според Пламен Димитров около 650 000 души работят в структурите на „Мини Марица-изток“. Той обясни, че към тези хора трябва да се добавят още хиляди, заети в доставките и свързаните сектори, като общият брой достига около 90 000 души. Синдикалистът подчерта, че КНСБ полага усилия за картографиране на ситуацията и за планиране на бъдещето на работещите в минния сектор. Според него за това ще са нужни значителни ресурси.

„Независимо от множеството компетентни мнения по темата, много хора, които са напълно неинформирани за реалното състояние на мините, изказват необосновани твърдения“, коментира Димитров.

Призивите на Пламен Димитров за данъчна реформа и увеличаване на осигурителните вноски идват в контекста на нарастващото напрежение в секторите на енергетиката и минната индустрия. С предложените промени, КНСБ се стреми към по-справедлива данъчна система, която да облекчи работещите, както и към защита на работните места в секторите, от които зависят стотици хиляди българи.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x