Кога ще достигнем нужният критерий за енергийна ефективност при жилищата?
В България все още се наблюдава отблъскващо нисък ръст – едва 10%, когато говорим за постигане на желаният процент постигната енергийна ефективност при жилищния фонд на национална база. Или казано иначе, за да можем да спазим и покрием всички европейски стандарти, трябва да заложим на изграждането на такъв тип жилища, които да се числят към „пасивните“ сгради. Какво означава това?
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
В Европа понятието открай време е ясно дефинирано и за целта една пасивна сграда не би трябвало да зависи от отделно, „активно“ отопление от обитаващите я домакинства, а да разчита единствено на естествените източници на енергия, а също и на стабилните строителни материали: висококачествена дограма, топлоизолация. По този начин се спестяват излишните разходи на домакинствата за електроенергия.
Това всъщност са думи на един от водещите столични архитекти – Веселин Веселинов, който е и сред основоположниците на т. нар. „пасивно строителство“. Архитектът споделя опасенията си, че „Към 2020 г. България е на първо място в Европейския съюз по процент на енергийно бедни граждани. Повишаването на енергийната ефективност е главното решение за преодоляването на този казус.„
Дали в средата но новия век вече не е крайно наложително да се отърсим веднъж завинаги от остарелите методи на изграждане на жилищни сгради? Според съвременните разбирания и концепции – да, бетонът е редно да отстъпи място в съотношението на влаганите материали. Но нека обърнем внимание на думите на Веселинов:
„Имаме данни, че към 01.01.2023 г., че броят на жилищата в България е близо 4,3 млн., той расте, оттогава се е увеличил значително, като близо 50% от тях са многоапартаментни жилищни блокове и респективно голям процент от тях подлежат на реновация. За повечето от тези сгради можем да кажем, че дори това е спешна стъпка“, посочи архитект Веселин Веселинов.
Въпреки всички влезли наредби и изисквания, от началото 2000 г. не е ясно защо все още не сме се развили в тази посока. „В началото на тази година влезе една актуализация за Наредбата за енергийна ефективност. Вече всички сгради са с характеристики близки до нулеви енергийни сгради – клас А за нови сгради и клас Б са реновирани, т.е. имаме значително подобряване в локалната административна наредба“, завърши Веселинов.
- Връчване на годишни бизнес награди на „Бъчваров груп“ (снимки+видео)
- Удвояване на онлайн пазарът за 4 години, през 2024 година надхвърля 2,3 милиарда евро
- Президентът на КНСБ с предупреждение: „Ако няма бюджет, парите на държавата ще свършат на 19 януари 2025“
- Днес се отбелязва 120-годишнина на музейното дело в Етрополе
- Част от косата на Марадона се продава на търг