Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Колко почиват българските ученици и влияе ли това на резултатите в училище?

Колко почиват българските ученици и влияе ли това на резултатите в училище?

С наближаването на новата учебна година, отправяме последен поглед към лятната ваканция. Колко почиват българските ученици и какви са разликите спрямо връстниците им в Европа? Според данни на Европейската комисия, българските ученици не учат между 100 и 120 дни годишно, което е под средното за Европа. Най-дълга ваканция имат децата в Малта – 135 дни, докато в Дания, Нидерландия и Норвегия почиват най-малко – под 90 дни.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Началото на учебната година в България традиционно е на 15 септември, същото важи и за Люксембург. В други страни като Финландия учениците тръгват на училище още през август, а най-късно започват в Малта – в края на септември.

Макар българските ученици да имат сравнително дълга лятна ваканция от 11 седмици, данните от тестовете PISA показват, че това не води до по-добри резултати. Страните с най-високи постижения като Естония и Финландия имат по-малко учебни часове, но се представят по-добре. В същото време в България и Кипър, където има повече учебни дни, резултатите остават под средното ниво.

Интересен е и фактът, че българските учители прекарват по-малко време в преподаване – около 400-500 часа годишно, което е най-ниското ниво в Европа, заедно с Латвия. В Литва например, учителите преподават почти два пъти повече – до 900 часа годишно, въпреки че двете страни показват сходни резултати в международните класации.

Тези факти показват, че по-дългите учебни дни и повече часове не винаги водят до по-добри резултати в образованието.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x