Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Кредит от НОИ? Не, благодаря! Или как се оказваш с дългове, без да го знаеш

Кредит от НОИ? Не, благодаря! Или как се оказваш с дългове, без да го знаеш

Представете си: един ден отваряте пощата и там ви чака писмо. Не е любовно, не е колет с подарък, а писмо от НОИ (Националният осигурителен институт). И вътре не пише „Честито“, а „Дължите 1200 лева, плюс лихва, която е удвоила сумата. С уважение: НОИ“.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Звучи като сцена от филм на ужасите, но това е реалността на Петя Лозанова и още много майки в България, които решили да се възползват от програмата „Родители в заетост“. Да си представим за момент, че влизаме в програмата с най-добри намерения. Хубава програма — държавата предлага помощ, за да се върнете на работа по-рано. Супер, нали? Но, както се оказва, НОИ има своя собствена, тайна версия на правилата. И тази тайна излиза наяве… след 5 години!

Какво се случва, когато програмата „помага“?

Да започнем оттук: Петя решава да се включи в програмата „Родители в заетост“ — и получава помощ за отглеждане на детето си, като назначават детегледач. Освен това, продължава да получава част от обезщетението за втората година от майчинството. Но… малката подробност е, че влизането в програмата автоматично означава, че вече не ѝ се полага това обезщетение. Защо не ѝ го казват в момента, в който кандидатства за програмата? Добър въпрос. Но явно комуникацията между бюрократите и обикновените граждани е трудна задача.

Резултатът? Пет години по-късно НОИ се събужда и осъзнава, че „случайно“ е превел на Петя пари, които не са ѝ се полагали. Но вместо извинение и разбиране, тя получава огромна лихва — сякаш е взела кредит от банков лихвар.

Бюрократични парадокси: Кредит от НОИ

Не е ли комично как НОИ успява да натрупа лихва на нещо, което вие дори не сте знаели, че сте получили неправомерно? Представете си: пет години НОИ спи спокойно, но една сутрин се събужда и си казва: „Чакай малко, има нещо, което можем да вземем от тези майки!“. И вместо да ви информират навреме, чакат търпеливо лихвата да натрупа. Защо? Защото лихвата прави живота по-вълнуващ, нали?

НОИ създава впечатление, че не са просто осигурителен институт, а истински кредитор на бъдещето. Вие не знаете, че сте взели заем? Няма проблем! Ние ще ви уведомим, когато е удобно за нас – след пет, десет години – и ще ви таксуваме за привилегията да не сте осведомени.

Сложната бюрокрация и „случайните“ пропуски

НОИ разполага с куп документи, заявления и декларации, които гражданите попълват с мисълта, че всичко е наред. Но се оказва, че този лабиринт от бюрокрация е толкова объркващ, че дори професионалистите едва ли разбират всички правила. Да не говорим за обикновения човек, който просто иска да се върне на работа и да се грижи за детето си.

Не трябва ли НОИ да има ангажимента да информира гражданите си за всички детайли? Някой би казал, че това е част от техните задължения, но очевидно тази част е изгубена в превода. И докато майките се опитват да жонглират между работа, майчинство и бюрокрация, НОИ си играе на „изненадай гражданина“ с писма за дългове.

Писмо от НОИ — най-новият ужас на всяка майка

Какво научихме от тази ситуация? Първо, ако участвате в програма на НОИ, внимавайте — може би сте подписали нещо, което ще ви догони след години с неочаквани финансови последици. Второ, когато се объркат нещата, не очаквайте от институцията да се извинява. Те ще ви кажат, че сте „недобросъвестно“ приели парите и лихвите са напълно оправдани. И накрая, никога, ама никога не подценявайте способността на държавата да си поиска това, което смята, че ѝ дължите, дори ако това „дължимо“ е било плод на собствената ѝ грешка.

Затова, скъпи майки, бъдете нащрек! НОИ дебне зад ъгъла, а в системата му се трупа лихва.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x