Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
15.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бизнес > Летище на пауза, туризъм на трупчета: Как Фрапорт забива кол в икономическите колела на Бургас, слугувайки на интересите на една трибуквена силова групировка от Варна

Летище на пауза, туризъм на трупчета: Как Фрапорт забива кол в икономическите колела на Бургас, слугувайки на интересите на една трибуквена силова групировка от Варна

Има нещо дълбоко сбъркано в държава, в която един от най-бързо развиващите се градове по Черноморието всяка зима бива административно „изключван от контакта“, сякаш е квартално летище за селскостопански дронове, а не врата към Южното Черноморие. И ако човек се заслуша в бургазлии, ще чуе не просто недоволство, а натрупана ярост срещу концесионера Fraport Twin Star Airport Management и политиката, превърнала Летище Бургас в зимен декор от постапокалиптичен филм.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Докато Бургас строи, разширява се, модернизира инфраструктурата си, привлича инвестиции и туристи, някой зад бюра и договори очевидно е решил, че градът трябва да бъде държан на каишка. И каишката минава през летището. Всяка година едно и също унижение: зимният сезон идва и въздушната връзка на Южното Черноморие с Европа бива орязвана до санитарен минимум. Полетите се пренасочват към Летище Варна, а Бургас остава в ролята на красиво, но умишлено затворено витринно помещение. Туристически потенциал има, леглова база има, инфраструктура има, природата е феноменална, но самолетите ги няма. Защото така било „икономически целесъобразно“. Прекрасен израз. С него могат да се оправдаят и потънали кораби, и разсипани региони.

Южното Черноморие отдавна не е онзи стар соц-курорт с мухлясали дъсчени бараки и кебапчета върху вестник. От Созопол до Синеморец, от Поморие до Царево регионът предлага комбинация от море, планина, гори, минерални извори, яхтени турове, културен туризъм, фестивали и природни резервати, които спокойно могат да конкурират далеч по-шумно рекламирани дестинации. Иронията е почти садистична: Европа търси автентични и спокойни места за четирисезонен туризъм, а България затваря летището на най-подходящия си регион за това.

Бургазлии все по-често задават въпроса, който управляващите избягват като котка локва: защо един и същ концесионер трябва да държи и двете морски летища? Кой гений на „свободния пазар“ реши, че конкуренцията е вредна, а монополът е върховна форма на модерно управление? Защо няма отделни оператори, които да се борят за авиокомпании, маршрути и туристи? Защо Бургас трябва да бъде спиран, за да не „дразни“ северния си конкурент?

В общественото пространство от години се въртят съмнения около самата концесия. Припомнят се съдебни спорове, съмнения около избора на концесионер и твърдения, че е имало по-изгодни предложения. Тези теми удобно потъват в институционална мъгла, както потъват и обещанията за целогодишна свързаност. А междувременно Южното Черноморие губи милиони от пропуснат туризъм, хотелиери затварят през зимата, а местният бизнес гледа към празните терминали като към паметник на административното безхаберие.

Най-циничното в цялата картина е друго. България непрекъснато говори за „децентрализация“, „развитие на регионите“ и „икономически растеж“. После идва реалността: концентриране на потоци, задкулисни удобства и регионален феодализъм с корпоративен привкус. Ако Бургас бъде оставен да работи пълноценно 12 месеца в годината, ако нискотарифни компании започнат масови полети от Германия, Полша, Великобритания, Скандинавия и Балканите, балансът по Черноморието ще се промени. И точно това плаши определени икономически кръгове. Защото туристът има неприятния навик да избира мястото, което е по-красиво, по-подредено и по-добре организирано. А в последните години Бургас направи нещо непростимо за българската посредственост: започна да изглежда европейски.

Контрастът с Варна става все по-очевиден. Докато Бургас инвестира в градска среда, транспорт, морски пространства и културен календар, Варна все по-често изглежда като град, който живее от спомени за времето, когато партията-държава го лъскаше като витрина на соц-туризма. Днес северната морска столица продължава да разчита повече на инерция и стари схеми, отколкото на реално превъзходство. И именно затова всяка административна патерица към нея започва да изглежда не като икономическа логика, а като политико-корпоративен слугинаж.

Все повече граждани настояват държавата и институциите, включително администрацията на Румен Радев, да преразгледат концесионния модел. Исканията са ясни: целогодишно работещо летище, реална конкуренция между операторите, привличане на нискотарифни превозвачи и край на практиката Бургас да бъде използван като сезонен придатък.

Защото един модерен европейски град не може да бъде държан в транспортна кома всяка зима, само за да не наруши нечий удобен бизнес модел. Това не е стратегия за развитие. Това е провинциален абсурд с писта, терминал и миризма на монопол.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
5 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous

Разбира се това е една статия, чиято цел е просто да се хвали колко велик и уникален град е Бургас и да се плюе по Варна. Всъщност истината, която хората от Бургас упорито отказват да приемат, е че градът е доста умрял. Дори през активен сезон разликата с Варна е огромна. И докато вечер Варна кипи от хора, пълни заведения и клубове и десетки културни събития, в Бургас хората са си легнали в 21,30 ч. Колкото и комплексарски сгради да бъдат изгради в Бургас, само за да може кмета да си избие комплексите, градът няма да се промени.
Веднага мога да дам и пример: в активен сезон, в петък, в 21,00 часа – по центъра на Бургас почти няма хора по улиците, заведенията и магазините затворени, а малкото работещи ресторанти са с по 2/3 маси. Добре, че е обектът на варненската верига Хепи, за да може човек да се нахрани.

Anonymous

Хахаха, сериозно ли?
На крива ракета, космосът и пречи – много при това!

Anonymous

Чудно ми е само въпросната три буквена групировка която плюете не дойде така приятно към Крайморие и да ви припомним кой какво ставате много смешни

Anonymous

Шефът на летище Бургас не е хубав човек,за това и се връща всичко

Anonymous

Стига глупости! Дори се увеличават полетите до Бургас, какви са тия фейкнюз?!
„Уиз еър“ ще лети по 70 маршрута от България през лятото на 2026 г.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.