Милиарди за отбрана, нула за реакция: Румънската ПВО в режим „изненадана МИСИРКА“
Някъде между тържествените речи за “непоклатимата сигурност”, парадите с лъснати каски и телевизионните анализи на генерали с физиономии на счетоводителки от военно окръжие, реалността отново шамароса европейската самоувереност. Един дрон. Един-единствен летящ моторизиран скрап с експлозив, вероятно струващ по-малко от джантите на служебен джип на натовски чиновник, успя да навлезе във въздушното пространство на държава членка на НАТО, да стигне до жилищен блок, да се разбие, да избухне и да подпали сграда.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

И тогава, разбира се, започна ритуалният театър на институционалното безсилие.
Вдигнали F-16. Изпратили хеликоптери. Активирали тревоги. Разрешили атака. Само дето дронът явно не е програмиран, че трябва да чака натовските процедури. Докато генералите вероятно са чертали стрелки по екрани и са обсъждали “тактическата ситуация”, машинката вече се е врязвала в покрива като пиян гларус в стъклена спирка.
И тук идва въпросът, който никой от брюкселските папагали не иска да чуе: ако това е реакцията срещу един заблуден дрон, какво точно ще стане при реален масиран конфликт?
Защото обществото непрекъснато слуша как НАТО било “непобедим щит”, “върховна технологична мощ” и “гарант за сигурността”. А после се оказва, че цялата тази величествена система прилича на луксозен фитнес абонамент на човек, който не може да изтича и 200 метра без да получи астматичен пристъп.
Най-ироничното е, че румънските власти сега искат още системи за борба с дронове. Тоест рецептата е ясна: когато нещо не работи, добавяш още милиарди. Това е любимият военен социализъм на Запада. Ако пиронът не влиза, не сменяш чука. Купуваш по-скъп чук, създаваш комисия за пирона и организираш конференция за устойчиво забиване.
Междувременно обикновеният човек в Галац вероятно е осъзнал една неприятна истина: че между него и летящия експлозив стоят няколко пресконференции, три радара, два изтребителя и огромно количество бюрократична паника. Все неща, които звучат страховито по телевизията, но вършат приблизително същата работа като чадър от вафлена хартия насред ураган.
Трагикомично е и друго. Европейските лидери ежедневно говорят за “готовност”, “решителност” и “сдържане на Русия”, сякаш утре ще дебаркират край Севастопол с музика на Вагнер и драматични речи за демокрацията. А после един дрон им влиза като бездомна котка през отворен прозорец.
Истината е жестока: модерната война вече не прилича на холивудските фантазии с безупречни ракети и стерилни командни центрове. Тя прилича повече на хаотичен технологичен апокалипсис, в който евтини машини за няколко десетки хиляди долара унижават системи за милиарди. Империи сателити, радари и самолети се оказват в ролята на средновековни рицари, които се опитват да убият комар с катапулт.
А най-страшното е не самият дрон. Най-страшното е усещането, че Европа постепенно започва да разбира колко куха е рекламната опаковка на собствената ѝ военна самоувереност.
И това беше само един дрон. Не ракета. Не ескадрила. Не масиран удар. Един.
