Министерството на туризма стартира инициатива за достъпност на труднодостъпни туристически обекти

Министерството на туризма в България предприема нова инициатива за създаване на карта, която да включва важни, но труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. Целта е да се осигури финансова подкрепа за необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетителите и ще стимулират местния туризъм.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Това беше обявено след среща между министъра на туризма Мирослав Боршош и кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Основен акцент в разговора бе състоянието на довеждащата инфраструктура, включително пътя до екопътека „Бели Искър“, който е собственост на общината. Министър Боршош посети мястото, за да се запознае с актуалната ситуация и предизвикателствата в региона, който е част от Национален парк „Рила“.
- 11-месечно бебе почина от менингококова инфекция в София
- Апелативният съд върна забраната за напускане на страната на Васил Божков
- Миа Сантова въвлечена в шпионски скандал: Истина или дезинформация?
- Времето днес: Дъждовно и ветровито, с гръмотевици в следобедните часове
- Разходите за отбрана в ЕС през 2023 година възлизат на 227 милиарда евро
Министърът подчерта важността на удобния достъп до туристическите обекти, заявявайки: „Довеждащата инфраструктура до туристически обекти и маршрути не е ангажимент на министерството, но е фундаментален проблем за развитието на българския туризъм. За да привличаме туристи и да стимулираме вътрешния пазар е наложително да създадем условия за достъп до природните и културно-исторически богатства на България“.
Той добави, че с помощта на местната власт и туристическия бранш ще бъде създадена интерактивна карта, на която ще бъдат включени обекти с труден достъп, включително археологически паметници. Целта е да се идентифицират всички инфраструктурни проблеми и да се предложат конкретни решения – от полагане на нови настилки и ремонт на отсечки до създаване на паркоместа и указателни табели.
Министерството на туризма разчита на активен диалог с туристическите сдружения и неправителствения сектор, за да уточни списъка с обектите, които ще бъдат включени в инициативата.
Кметът на Самоков, инж. Ангел Джоргов, изрази своята подкрепа и ангажимент да работи активно за утвърдяване на региона като предпочитана туристическа дестинация, известна с красивите си природни дадености, активния отдих и устойчивото развитие.
Създаването на карта на труднодостъпните туристически обекти е важна стъпка към подобряване на инфраструктурата в България и насърчаване на устойчивото развитие на туризма в страната.