Мирът в Близкия изток е възможен според жителите на Джабаа
Мирът в Близкия изток е едно от най-силните желания на самите граждани на град Джабаа. И от палестинска и от израелска страна. В това им начинание се включват и доброволци от израелската организация „Равини за човешки права“. Повод за тези размисли става не друго, а съвместната им работа по… събирането на реколтата от значителните насаждения на маслинови дръвчета.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
- Връчване на годишни бизнес награди на „Бъчваров груп“ (снимки+видео)
- Удвояване на онлайн пазарът за 4 години, през 2024 година надхвърля 2,3 милиарда евро
- Президентът на КНСБ с предупреждение: „Ако няма бюджет, парите на държавата ще свършат на 19 януари 2025“
- Днес се отбелязва 120-годишнина на музейното дело в Етрополе
- Част от косата на Марадона се продава на търг
Всеизвестен факт е, че маслиновата клонка е смятана за символ на мир и благоденствие, на мъдростта на народите. Тя е израз на силната връзка на палестинците с родната им земя, а насажденията от маслинови дръвчета в Джабаа, в областта на Витлеем, доказва, че разбирателството между местните, обикновени хора е възможно. Напук на военните и политически конфликти, които се насаждат умишлено. Въпреки това за израелските заселници е изключително опасна помощта, която оказват на доброволни начала – заради наложената им забрана изобщо да доближават поставена там разделителна линия.
Ето защо помощ оказват именно независимите доброволци от „Равини за човешки права“, в опит да се окажат буфер между агресивните военни части на израилтяните, нахлули по тези земи и предизвикали конфликта на 7 октомври. По думите на местните, палестинците многократно са били подлагани на вербална агресия и заплашвани, че ще последва и физическо насилие.
Ожесточението не закъснява с ескалацията си и до края на октомври над 270 човека са претърпели инциденти, имало е и смъртни случаи.
Ето защо, местните фермери, обработващи маслиновите дръвчета влагат символизма на мира и все още пазят надеждата за възможността на добруването на двата народа.