Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
10.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > МОТОРИСТИ ЩЕ БЛОКИРАТ СТРАНАТА: ОСЕМДЕСЕТ ПРОЦЕНТА „ГРАЖДАНСКА“ И НУЛА СРАМ

МОТОРИСТИ ЩЕ БЛОКИРАТ СТРАНАТА: ОСЕМДЕСЕТ ПРОЦЕНТА „ГРАЖДАНСКА“ И НУЛА СРАМ

Има една особена българска магия. Сутринта ти обясняват как “държавата е стабилна”, на обяд ти качват “Гражданската отговорност” с 80%, а вечерта те питат защо хората излизат по улиците. И после се чудят защо мотористите щели да блокират кръстовища. Ми какво да блокират? Шахматния клуб в Долно Нанагорнище?

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Нали уж щеше да има “нова държава”. Нали служебните кабинети на Румен Радев дойдоха като морална линейка след “модела Борисов”. Нали слушахме как старите схеми си отивали, как рекетът щял да остане в историята, как държавата щяла да работи “за хората”. И какво стана? Старите олигарси били лоши, ама новите явно са “евроатлантически симпатяги” и затова трябва да ги приемаме с усмивка и разбиране.

Защото това не е увеличение. Това е финансово нападение посред бял ден.

Осемдесет процента. Не 8. Не 18. Осемдесет. При такива проценти дори квартален лихвар от 90-те би казал: “Айде малко по-човешки, бе…”

И най-забавното е как институциите обясняват, че увеличението било “средно 10-13%”. Българинът гледа полицата, вижда почти двойна цена, а чиновникът му обяснява, че всъщност не вижда добре. Това вече не е администрация. Това е колективен цинизъм, диващина, наглост граничещи с типигьозлук.

Мотористите били рискови. Добре. А държавата каква е? Нискорискова?

Пътищата приличат на тестови полигон за военно обучение на танкисти за Украйна. Маркировката изчезва по-бързо от предизборни обещания. Дупките имат собствен пощенски код. Но виновен пак е човекът с мотора, който кара три-четири месеца годишно и иска да не плаща застраховка все едно върти курсове София – Токио всеки ден.

Най-голямата подигравка е друго: държавата винаги намира начин да натовари обикновения човек за чужда некадърност.

Някой не си плащал вноските? Всички плащат. Някой карал без застраховка? Всички плащат. Фондът имал дефицит? Всички плащат. Все едно живеем в държава, където колективната вина е официална икономическа политика.

И пак същият сценарий: първо те удрят през джоба, после ти обясняват, че е “за твое добро”. Като оня лаф: “Операцията беше успешна, пациентът почина.”

Само че тук пациентът е средната класа. Малкото останали хора, които още работят, плащат данъци и се опитват да живеят нормално.

А най-ироничното е, че когато Борисов и Пеевски правеха подобни неща, поне не се преструваха на месии. Никой не говореше за “рестарт на държавността”, “нов морал” и “скъсване с модела”. Те поне не криеха как функционира системата.

Сега ни обясняват, че това било “реформа”.

Ако това е новото управление и новият морал, тогава Радев май наистина трябва да спре дотук. Защото започва да изглежда като човек, който дойде да изгаси пожара, а междувременно си отвори бензиностанция до него. И хората вече усещат нещо много опасно, че просто се сменят касиерите.

Старите олигарси си отивали. Новите идвали. Едните пълнеха гушите вчера. Другите ги пълнят днес.
А народът продължава да е абонаментен план за чуждия лукс.

“Гражданска отговорност” скоро може да стане най-точното име в държавата. Защото гражданинът носи цялата отговорност. Държавата никога. И после пак ще слушаме по телевизията: “Хората са гневни.” Не. Хората не са гневни. Хората са унизени. А униженият човек рано или късно спира да мълчи.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.