МС прие нов Устройствен правилник на АПИ с цел оптимизация и засилване на ключови функции
С постановление, одобрено от Министерския съвет, бе приет нов Устройствен правилник на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), който има за цел да оптимизира организационната структура и функционалните характеристики на агенцията. Този ход е част от усилията за подобряване на ефективността при осъществяване на държавната политика за развитие и управление на републиканската пътна мрежа.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Една от основните новости е създаването на нова дирекция — „Ситуационен център и управление на трафика“. Тази структура ще отговаря за прогнозиране, анализ и управление на кризисни ситуации по пътната мрежа, както и за подпомагане на органите за управление при оценка на пътната обстановка. Чрез това ще се засили фокусът върху ключовите функции на агенцията в управлението на трафика и реагирането при извънредни ситуации.
От друга страна, се извършва преструктуриране на съществуващи звена. Например, функциите по управление на недвижимата собственост, които досега бяха част от дирекция „Административно обслужване, човешки ресурси и управление на собствеността“, ще бъдат прехвърлени към новата дирекция „Държавна собственост и отчуждителни процедури“. Това ще допринесе за по-ефективно управление на държавната собственост.
В същото време, дейностите, свързани с административно обслужване, човешки ресурси и стопански дейности, ще продължат да се изпълняват от съществуващата дирекция „Административно обслужване и човешки ресурси“.
Допълнително, за да се подобри организацията и да се намали административната тежест, се разделя досегашната дирекция „Обществени поръчки и правно обслужване“ на две самостоятелни структури: „Обществени поръчки“ и „Правна“. Това разграничаване ще позволи по-ефективно изпълнение на дейностите, като се отделят задачите по провеждане на обществени поръчки и правното обслужване, включително процесуалното представителство.
Като част от промените е предвидено и увеличаване на числеността на Агенция „Геодезия, картография и кадастър“ с пет щатни бройки, които ще бъдат за сметка на числеността на АПИ. Това ще създаде по-добри условия за развитие на геодезичните и картографските услуги в страната.
Общата цел на новия правилник е да подобри организационната ефективност на АПИ и да засили ключовите ѝ функции, като по този начин ще се осигури по-добро управление и развитие на пътната инфраструктура в България.
- След три години лутане: Местната власт стигна до решение, предложено от „Заедно за Пловдив“

- Ексклузивно! Пловдивските бандити „Кашите“ опитаха да прегазят и убият инфлуенсъра Тодор Куката демонстративно на публично място (видео и снимки)

- Двама шофьори задържани след катастрофи в Бургаско – единият отказал тест за наркотици, другият шофирал пиян и дрогиран




