Над 3 кг злато на стойност 400 хил. евро откриха митничари в тайник на автомобил на МП „Лесово“ /кадри/
Митническите служители на МП „Лесово“ са задържали над 3 килограма златни накити, укрити в специално изработен тайник на лек автомобил с румънска регистрация. Стойността на контрабандните изделия е изчислена на над 400 000 евро.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Случаят е от 11 май 2026 г., когато около 16:30 часа автомобил, пътуващ от Турция към Румъния през България, е спрян за проверка на входящото трасе в страната. Водачът и неговият спътник – и двамата румънски граждани – са заявили, че превозват единствено личен багаж и нямат нищо за деклариране.
След извършен оперативен анализ превозното средство е селектирано за щателна проверка от служители на отдел „Митническо разузнаване и разследване“. При контролните действия инспекторите установяват следи от манипулация по таблото на автомобила. При демонтаж е открит фабричен тайник с механизъм за дистанционно отключване.
В него са намерени 14 пакета със златни бижута – пръстени, гривни, колиета и обеци, обвити и укрити по начин, затрудняващ откриването им. Експертиза установява, че изделията са изработени от злато с различна проба, с общо тегло 3020.80 грама и стойност 418 796 евро.
Освен златните накити, в автомобила са открити и 1000 къса контрабандни цигари с надписи „For duty free sale only“, укрити в облегалките на седалките.
Контрабандните стоки са иззети, а по случая е образувано досъдебно производство под надзора на Окръжна прокуратура – Ямбол. Работата по разследването продължава.



